Poszukując dobrych kosmetyków na poprawę urody, często słyszymy nazwę „Koenzym Q10”. Wiele osób wie, że środek ten wykazuje właściwości, które mają pomóc w odmłodzeniu wyglądu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ma on ważne znaczenie dla naszego zdrowia i powinniśmy go stosować także w diecie. Czym jest koenzym Q10, jak działa na nasz organizm i czy są jakieś przeciwwskazania do jego stosowania?
Koenzym Q10 – co to jest?
Koenzym Q10 to chemiczny związek o organicznym charakterze, nazywany także ubichonem. Substancja ta występuje w mitochondriach oraz komórkach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ bierze udział w produkcji energii, potrzebnej naszemu układowi mięśniowemu i kostnemu. Ma również wiele właściwości, które mogą wspomóc wygląd naszej skóry, przez co powszechnie wykorzystywana jest w kosmetyce.
Jak działa koenzym Q10?
Ubichon ma bardzo szerokie działanie. Wykorzystywany jest w procesie leczenia schorzeń takich jak: choroba Parkinsona, miażdżyca, cukrzyca typu 2, paradontoza, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia. Poza tym jest świetnym antyoksydantem. Doskonale oczyszcza organizm z toksyn i działa przeciw nowotworowo. Znany jest również z działania hamującego wolne rodniki, przez co chroni przed procesami starzenia się organizmu. To właśnie dzięki tym właściwościom zdobył uznanie w przemyśle kosmetycznym.
Oprócz powyższych, do działania koenzymu Q10 zaliczamy:
- wspomaganie metabolizmu;
- obniżenie poziomu cukru we krwi;
- przyspieszenie procesów redukcji tkanki tłuszczowej;
- zapobieganie utracie składników odżywczych.
Koenzym Q10 – gdzie występuje?
Ubichon możemy pobierać z pożywienia. Jego największe ilości występują w:
- szpinaku;
- brokułach;
- podrobach;
- rybach;
- produktach pełnoziarnistych;
- olejach.
Wartości odżywcze koenzymu Q10 zmniejszają się pod wpływem wysokiej temperatury oraz długiego przechowywania. Najlepiej więc produkty, zawierające ten związek, spożywać na surowo lub poddawać jak najkrótszej obróbce. Koenzym Q10 lepiej wchłania się spożywany z dodatkiem tłuszczów.
Koenzym Q10 – dawkowanie
Dzienna dawka koenzymu Q10 wynosi 90 mg-200 mg. Substancja najlepiej wchłanialna jest, gdy przyjmuje się ją wraz z posiłkiem. Koenzym Q10 nie wykazuje wielu działań niepożądanych, pojawiają się one bardzo rzadko i zazwyczaj objawiają niestrawnością, odbijaniem lub zgagą. Oprócz dawki z pożywienia, koenzym Q10 przyjmować można w postaci kapsułek do połykania lub ssania. Powszechnie spotykany jest także jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych lub wygładzających.
Objawy niedoboru koenzymu Q10
Ubichon jest środkiem niezbędnym nam do zachowania zdrowia i energii. Jego niedobory mogą objawiać się ciągłym zmęczeniem. Jeżeli nie uzupełnimy braków tego składnika, narażamy się na zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego oraz niedobór substancji energetycznych. Brak dostatecznej ilości koenzymu Q10 sprzyja przedwczesnemu starzeniu: wiotczeniu skóry, pojawieniu się zmarszczek i spowolnieniu procesów regeneracyjnych naskórka. Jeżeli zlekceważymy objawy, może dojść do degeneracji komórek całego organizmu.
Koenzym Q10 – przeciwwskazania
Koenzym Q10 obniża ciśnienie, dlatego wszystkie osoby, które mają problemy z ciśnieniem (szczególnie niskie ciśnienie), przed rozpoczęciem przyjmowania środka powinny skontaktować się z lekarzem. Konsultację ze specjalistą zaleca się również osobom cierpiącym na cukrzycę.
Koenzym Q10 w kosmetyce
Koenzym Q10 ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, co sprawiło, że stał się popularnym składnikiem kremów i żelów na poprawę urody. Koenzym Q10 zapobiega utracie kwasu hialuronowego, co sprawia, że opóźnia procesy starzenia się skóry. Przyspiesza podziały komórkowe, przez co skóra szybciej się regeneruje, chroni przed rozpadem kolagenu w wyniku ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Kosmetyki z ubichonem stworzone są w taki sposób, że przenika on przez warstwę naskórka, wnikając głęboko i skutecznie odżywiając komórki skóry.
Podobne artykuły:
- Agmatyna
- Kazeina – gdzie występuje, działanie, odżywki
- Hesperydyna – dawkowanie i skutki uboczne
- Koenzym Q10
- Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować