Proces redukcji tkanki tłuszczowej wymaga wielu wyrzeczeń oraz poświęceń. Wiele tygodni, miesięcy rygorystycznej diety oraz ciężkich treningów powodują, iż osoba trenująca nie wyobraża sobie innego efektu niż zaplanowany. Niestety w wielu przypadkach zbyt szybka redukcja wagi powoduje, iż osiągnięty cel nie jest taki jak być powinien – masa ciała spada, ale nadmiar skóry pozostaje. Jak przeciwdziałać takiej sytuacji?
Przyczyna powstania obwisłej skóry po odchudzaniu
Skóra nazywana jest największym narządem ludzkiego ciała. Jej ogólna powierzchnia u człowieka wynosi 1,5-2m2, a grubość 1,5-5mm. Za główną jej funkcję uważa się ochronę narządów wewnętrznych przed światem zewnętrznym. Posiada ona zdolność do rozciągania i rozrostu.
Wystąpienie nadwagi lub otyłości poprzez wzrost rozmiaru komórek tłuszczowych wymusza od wewnętrznych warstw skórnych odpowiedź adaptacyjną – stworzenie dodatkowego miejsca do magazynowania tłuszczu. Najczęstszym problemem jest tzw. obwisły brzuch.
To właśnie wewnętrzne warstwy skóry charakteryzują się dużą zawartością tkanki łącznej, lipidów oraz naczyń krwionośnych. W wyniku redukcji rozmiaru komórek tłuszczowych można zaobserwować, iż nie zawsze elementy te od razu wracają do swojego rozmiaru, co powoduje problemy np. ze zwisającym brzuchem.
Czytaj także: Jak pozbyć się nadmiaru skóry po odchudzaniu?
Tempo odchudzania pod kontrolą
Chcąc uniknąć walki z obwisłą skórą, warto o nią zadbać już podczas rozpoczęcia procesu redukcji. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. W owym przypadku oznacza to kontrolę nad szybkością utraty tkanki tłuszczowej. Zbyt szybko przebiegający proces odchudzania nie pozwala na odpowiednią adaptację ze strony tkanek tworzących skórę.
Za odpowiednie tempo redukcji masy ciała, pozwalające na dostosowanie się objętości komórek tłuszczowych do zmian określa się utratę 0,5-1kg masy ciała w skali tygodnia. W pierwszych tygodniach liczba ta może być nieco większa poprzez utratę wody w wyniku zmiany nawyków żywieniowych i treningów.
Jak pozbyć się brzucha po ciąży?
Poniżej przedstawione zostały czynniki o które warto zadbać podczas wystąpienia problemów skóry powstałych w wyniku ciąży lub odchudzania.
Aktywność fizyczna
Wystąpienie obwisłej skóry po odchudzaniu ma miejsce, ponieważ w wyniku uszczuplenia pod nią tkanki tłuszczowej powstała wolna przestrzeń. Decydując się na rozbudowę swojej muskulatury można spowodować wypełnienie owej przestrzeni tkanką mięśniową.
Zabieg ten przyczyni się do zlikwidowania problemu nadmiaru skóry oraz nada sylwetce atletycznego kształtu. Dzięki ćwiczeniom ukierunkowanym a masę mięśni brzucha można wpłynąć na usunięcie fałd skórnych w tym obszarze ciała.
Zalecane jest aby treningi o charakterze siłowym wykonywać już w trakcie redukcji.
💪Sprawdź plany treningowe Budujmase.pl i skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych trenerów personalnych
Odpowiednie nawadnianie
Właściwa ilość spożywanej wody w ciągu dnia zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – w tym skóry. Przyczynia się to do zwiększenia jej elastyczności oraz szybszej adaptacji do zmian w masie ciała. Odpowiednie nawadnianie wpływa również na zapewnienie odpowiedniej objętości tkance mięśniowej.
Prawidłowe odżywianie
Odpowiednio dostosowana dieta w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jest niezwykle ważna. Nie tylko umożliwia zrzucenie niepotrzebnych kilogramów poprzez ujemny bilans kaloryczny, ale i dostarcza niezbędnych wartości odżywczych .
W trakcie stosowania takiej diety nie należy pić alkoholu ani palić papierosów.
🍽️Sprawdź plany dietetyczne Budujmase.pl i skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych dietetyków
Suplementacja
Podczas odchudzania bardzo ciężko jest ustalić dietę dostarczającą wszystkich niezbędnych wartości odżywczych bądź dieta ta jest dość droga.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzą suplementy diety, które uzupełniają niedobory występujące w planie żywieniowym. Tymi, które są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu skóry i walce z jej nadmiarem w trakcie redukcji są:
- Kwasy omega-3 – zwłaszcza kwas dokozaheksanowy i eikozapentaenowy. Owe frakcje tłuszczów występują w dużej ilości w tłustych rybach morskich. Cechują się właściwościami przeciwzapalnymi i ujędrniającymi skórę.
- Żelatyna – stosowanie jej w ilości 250 miligramów dziennie poprawia elastyczność skóry.
Sprawdź więcej: Najlepsze suplementy na zdrową skórę
Zabiegi kosmetyczne
Zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych nie zawsze są tanie. Na szczęście, wiele z nich można wykonać samodzielnie w domu. Aby uzyskać oczekiwany efekt wystarczy tylko regularność i cierpliwość.
Zastosowanie jednorazowego zabiegu niekoniecznie przyniesie efekty lecz cała seria wykonywana systematycznie może wywołać pozytywne zaskoczenie. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne, możliwe do wykonania w domu:
- Peeling – wpływa na uelastycznienie skóry, jednocześnie poprawiając jej ukrwienie. Wykonanie własnego preparatu do peelingu daje pewność, że nie zawiera on szkodliwych składników. Najbardziej popularnym domowym sposobem na peeling jest wykonanie go z fusów mielonej kawy i oliwy z oliwek. Chcąc urozmaicić zapach preparatu można do niego dodać np. kilka kropel ulubionego aromatu. Po zabiegu należy umyć skórę delikatnym mydłem, osuszyć i użyć balsamu do ciała.
- Krem z kolagenem – naturalny krem z kolagenem charakteryzuje się konsystencją bardziej żelową niż kremową. Tak więc, przed zakupem preparatu, warto zrobić rekonesans. Zalecane jest, aby podczas zakupu takiego kremu przeczytać skład widniejący na opakowaniu by mieć pewność, iż środek ten zawiera odpowiednią ilość kolagenu – powinien on być wymieniony jako jeden z pierwszych składników.
- Masaż – oprócz pozytywnego wpływu na mięśnie, pomaga również uelastycznić i odżywić skórę (poprzez dotlenienie tkanek). Do skóry cechującej się małą elastycznością zalecane są masaże z bańką chińską. Oczywiście jest to tylko jedna z wielu technik, które przy regularnych zabiegach poprawiają kondycję skóry. Nawet zwykłe szczypanie się pobudza krążenie w miejscu oddziaływania oraz zwiększa elastyczność skóry.
- Body wrapping – jest zabiegiem składającym się z dwóch etapów:
- Nałożenie kosmetyku na skórę – a dokładniej preparatu pielęgnacyjnego o działaniu ujędrniającym, modelującym lub antycellulitowym. Czasami środki te posiadają również działanie rozgrzewające.
- Owinięcie skóry folią spożywczą – podczas tego etapu zalecane jest założenie grubego ubioru w celu zwiększenia ciepłoty ciała.
Ucisk wywierany przez owiniętą folię pobudza krążenie krwi, natomiast zwiększona ciepłota ciała otwiera pory, co wpływa na głębsze dostanie się kosmetyku. Czas trwania zabiegu, w zależności od preparatu oscyluje w granicach 20-40 minut.
Zalecane jest przed samym zabiegiem wykonanie peelingu, natomiast po nim opłukanie ciała ciepłą wodą i posmarowanie nawilżającym balsamem.
Sprawdź także: Czy glukozamina powoduje tycie?
Tekst został oryginalnie opublikowany 18.04.2019 i zaktualizowany dnia 16.12.2021 zgodnie z aktualną wiedzą
Podobne artykuły:
- Jak pozbyć się nadmiaru skóry po odchudzaniu?
- Jak obliczyć tkankę tłuszczową?
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
- Czas trwania odchudzania – jak długo można być na diecie redukcyjnej?