Aminokwasy stanowią bardzo ważną część diety człowieka. To z nich składają się białka, które są podstawowym budulcem wszystkich naszych komórek. Ich odpowiednia podaż gwarantuje prawidłowe działanie wszystkich narządów, hormonów oraz układów. Podczas redukcji i rzeźby należy zwrócić szczególną uwagę na ich ilość w diecie. Dlaczego? Ponieważ jest to czas ich wzmożonego wykorzystania. Skoro rośnie na nie popyt – trzeba zwiększyć ich podaż. W przeciwnym razie zamiast wyrzeźbić ciało, po prostu spalimy masę mięśniowa. Czy aminokwasy na rzeźbę są faktycznie aż tak niezbędne?
Aminokwasy na rzeźbę
Aminokwasy na rzeźbę wydają się być niezbędne. Czy tak faktycznie jest? Sprawdźcie więcej w dalszym ciągu artykułu.
Aminokwasy na rzeźbę – efekty
Podstawowym efektem stosowania aminokwasów podczas redukcji tkanki tłuszczowej i rzeźbieniu ciała jest ochrona przed katabolizmem i odżywienie mięśni. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się aminokwasy tj. BCAA i glutamina.
BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione należą do substancji egzogennych. Oznacza to, że muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.
- Są one w stanie ochronić organizm przed procesem katabolizmu, czyli zjadania własnych mięśni.
- Opóźniają także pojawienie się uczucia zmęczenia i przyśpieszają regenerację.
Najlepszym wyborem są aminokwasy o oznaczeniu 2:1:1. Jest to stosunek leucyny do waliny i izoleucyny. O ile podczas okresu masowego zażywanie BCAA może wydawać się czymś zbędnym o tyle podczas redukcji ma spore znaczenie i uzasadnienie. Stanowią one prawie połowę suchej masy mięśniowej i ich niedobór może znacząco wpłynąć na utratę mięśni.
Kolejnym aminokwasem jest glutamina, która stanowi idealną pożywkę dla jelit. To także budulec masy mięśniowej. To z tego właśnie względu najczęściej stosowanymi aminokwasami są właśnie preparaty typu BCAA oraz glutamina, lub ich połączenie.
- Sama glutamina natomiast poprawia wytrzymałość organizmu i sprzyja poprawie odporności. Spowodowane jest to po pierwsze tym, że odżywia jelita co przekłada się na lepsze wchłanianie mikroskładników z pożywienia. Po drugie poprzez stymulację procesu budowy białek dzięki zwiększeniu produkcji tlenku azotu.
- Magazynowana może być w postaci kwasu glutaminowego w mózgu, stanowiąc dla niego alternatywne źródło energii na wypadek braku glukozy.
- Dzięki zdolności do regulacji poziomu cukru we krwi zmniejsza chęć podjadania słodyczy.
- Sprzyja stanowczo utracie wagi oraz rzeźbieniu ciała.
Dla kogo aminokwasy na rzeźbę?
Aminokwasy w okresie redukcji powinien zażywać każdy. Szczególnie warto aby zwróciły na nie uwagę osoby, które mają problem z dostarczeniem ich z pożywienia. Ponieważ aminokwasy dzielimy na endogenne oraz egzogenne, tak istotna jest dieta. Organizm jest w stanie syntezować tylko kilka z potrzebnych mu substancji. Szczególnie na braki pozostałych narażeni są wegetarianie, weganie oraz osoby o wzmożonej aktywności fizycznej.
Osoby, które trenują wytrzymałościowo, czyli piłkarze, biegacze i pływacy powinni dostarczyć organizmowi aminokwasy przed wysiłkiem wraz węglowodanami. Jeśli sesja treningowa trwa ponad godzinę, a zazwyczaj są to nawet 2-3 godziny to w trakcie trwania treningu warto popijać napój zawierający BCAA. Takie rozwiązanie pomoże ochronić mięśnie przed katabolizmem w trakcie sesji.
Kiedy brać aminokwasy na rzeźbę?
Aminokwasy na rzeźbę najlepiej brać około treningowo. W tym czasie spełnią najlepiej swoją rolę – zwłaszcza BCAA, którego dawkowanie zalecane przez badania to 1g na każde 10 kg masy ciała. Najlepiej na 30 minut przed treningiem, opcjonalnie w trakcie po godzinie oraz bezpośrednio po jego zakończeniu. Stosowanie glutaminy z kolei może być inne. Można zażywać ją rano na czczo, wypijając przy tym szklankę wody. Takie rozwiązanie będzie korzystne zwłaszcza dla pracy i zdrowia jelit.
Aminokwasy na rzeźbę?
Aminokwasy w okresie redukcyjnym stanowią dobry wybór w układaniu suplementacji. Na efekty stosowania glutaminy należy poczekać kilka tygodni, natomiast działania BCAA można nie odczuwać wcale. Aminokwasy te działają na stopniu, który ciężko jest wyczuć, ponieważ nie jesteśmy w trybie natychmiastowym poczuć jak regenerują się mięśnie. Warto także pamiętać, że zarówno glutaminę jak i aminokwasy rozgałęzione BCAA znajdziemy w białku serwatkowym oraz pożywieniu. Stosowanie ich w formie suplementu jest jednak stanowczo prostsze i wygodniejsze – nie obciąża to żołądka przed wysiłkiem. O ile do stosowania BCAA w ostatnim czasie wiele osób ma uwagi, o tyle glutamina stanowi aminokwas o niezachwianej pozycji. Aminokwasy na rzeźbę? Budujmase.pl poleca.
Podobne artykuły:
- Pozytywne aspekty łączenia BCAA i glutaminy
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
- Stosowanie BCAA – 3 powody, dla których jest to konieczne
- Aminokwasy na masę?
- Aminokwasy BCAA – kiedy brać BCAA i co daje?