Doskonale znane jest oczyszczające i odkwaszające działanie kapusty. Czy może mieć jeszcze inne właściwości lecznicze? Okazuje się, że tak. To wszystko dzięki witaminie U, odkrytej w połowie XX wieku. Jej właściwości zdrowotne są wręcz zaskakujące. Jakie korzyści przynosi? Czy picie niepozornego soku z kapusty, źródła nieznanej witaminy U, faktycznie działa tak dobrze?
Krótka historia witamy U
Witamina U, inaczej L-metylo-metionino-sulfonian, po raz pierwszy została wyizolowana z surowych liści kapusty w 1966 roku. Zwolennicy witaminy, pochodnej aminokwasu metioniny, posiłkują się jednak dowodami na jej działanie. Jednym z nich jest niezwykła historia Jaya Kordicha.
- W latach pięćdziesiątych Kordich pracował z dr Cheney, lecząc wrzody żołądka i dwunastnicy przy pomocy soku z kapusty białej (leczył w ten sposób między innymi ówczesnych więźniów Alcatraz).
- Wynik tej metody był niezaprzeczalny – u niektórych wrzody znikały w ciągu tygodnia, u innych dolegliwości bólowe znacząco się zmniejszały.
- U Kordicha wykryto guza pęcherza moczowego. Lekarz zalecił mu picie soków owocowo-warzywnych. Po pewnym czasie chory rozprawił się z rakiem bezpowrotnie.
Warzywa i owoce, a także robione z nich soki mają ogromne wzięcie. Żadna dieta nie może obyć się bez ich udziału.
Działanie witaminy U
Jak działa tajemnicza witamina U, zawarta w soku z kapusty?
- Działa ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego.
- Może zapobiegać wrzodom żołądka i dwunastnicy, chroniąc komórki.
- Poprawia wygląd i funkcjonowanie skóry.
- Liście z kapusty od lat stosowane są na wszelkiego rodzaju rany, owrzodzenia, ukąszenia i oparzenia.
- Świetnie sprawdzają się przy podrażnieniach podczas laktacji.
- Witamina U, zawarta w soku z białej kapusty (również kiszonej) stymuluje wzrost komórek w ludzkiej skórze – przyspiesza gojenie się ran.
- Sok z kiszonej kapusty wykazuje również działanie przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe.
Przemysł kosmetyczny i estetyczny szybko wykorzystał właściwości witaminy U, dlatego stała się ona bazą kosmetyków i zabiegów upiększających. Jest to naturalny sposób na zapobieganie starzeniu się skóry i zapewnienie jej zdrowego, promiennego wyglądu. Nic tak korzystnie nie podziała na skórę dojrzałą i podrażnioną jak tradycyjne okłady z kapusty.
Sok z białej kapusty na odchudzanie
Okazuje się, że sok z białej – surowej i kiszonej – kapusty może stać się doskonałym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Dlaczego?
- Sok, szczególnie z kapusty kiszonej, może zmniejszać wchłanianie tłuszczów do organizmu.
- Dostarcza również wielu korzystnych szczepów bakterii, które świetnie oddziałują na układ trawienny. Jego prawidłowe działanie jest jednym z bardziej istotnych elementów redukcji tkanki tłuszczowej.
- Sok z białej kapusty znakomicie oczyszcza organizm, usuwając toksyny i niwelując skutki działania wolnych rodników. Nie bez powodu dieta kapuściana przez wiele lat biła wszelkie rekordy popularności.
Jeśli chcesz zdrowo i skutecznie schudnąć, wypróbuj sok z białej i kiszonej kapusty. Odchudzanie stanie się przyjemniejsze, ponieważ sok ten ma również wiele walorów smakowych. Włączenie go do codziennej diety pozwala na szybsze uzyskanie szczupłej sylwetki.
Który sok z kapusty wybrać?
Sok z kiszonej, jak i surowej kapusty, ma doskonały wpływ na kondycję, zdrowie i samopoczucie ćwiczącego. Sok z kiszonej kapusty można znaleźć na sklepowych półkach, bądź można przygotować go samodzielnie. Z całą pewnością warto wprowadzić kapustę do swojej codziennej diety. Może być gotowana, w postaci dań jednogarnkowych i surówek. Sposobów na dostarczenie witaminy U jest cały ogrom.
Podobne artykuły:
- Czy witaminy z grupy B dodają energii i podkręcają metabolizm?
- Witamina D w treningu
- Witamina D3 – jaka najlepsza?
- Witamina E — gdzie występuje jej najwięcej?
- Najlepsze naturalne źródła witaminy C