Zaczynając przygodę z siłownią często zadajemy sobie pytanie co jest najistotniejszym elementem treningu – ciężar czy technika? Wzorzec ruchu, czyli prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń gwarantuje przyrost siły zdecydowanie bezpieczniej i szybciej niż duży ciężar. Zwłaszcza jeśli chodzi o początkową fazę treningów. Osoby bardzo zaawansowane często odkładają na bok technikę na rzecz większego ciężaru. Robią to jednak w pełni świadomie. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej kwestii.
Ciężar czy technika – co jest ważniejsze?
Prawidłowy wzorzec ruchu stanowi podstawę nauki treningu siłowego. Właściwa technika zapewnia po pierwsze bezpieczeństwo, a po drugie jest opracowana w zgodzie z naturalnymi dla ciała ruchami. Oznacza to, że wykonywanie ćwiczeń na większych ciężarach bez ówczesnego wypracowania prawidłowej techniki będzie wymuszać tak zwane kompensacje.
Kompensacje polegają na przejmowaniu pracy mięśnia docelowego przez inne, które wspomagają go w wykonaniu zadania jakiemu sam nie jest w stanie podołać. To z kolei rodzi wiele problemów w łańcuchu kinetycznym naszego ciała, np. podczas wyciskania sztangi leżąc, częstą praktyką jest ustawienie rąk pod kątem 90 stopni od ciała. Powoduje to, wzmożoną pracę klatki piersiowej, lecz podnosi również ryzyko uszkodzenia rotatorów barku, które stają się mocno obciążone. Praktyka ta może być stosowana przez wiele lat bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu, jednak w pewnym momencie ciało da znać o zużyciu swoich części.
Musimy traktować nasz organizm jak maszynę, która ma nam służyć przez całe życie. Z tego powodu warto nauczyć się prawidłowych wzorców ruchu, które będą tą maszynę wzmacniać oraz nie powodować nadmiernego zużywania się jej części. W pierwszej kolejności należy więc zadbać o prawidłową technikę, a ciężar przyjdzie z czasem. Cierpliwość będzie tutaj nader cenną cechą, która może dać lepsze efekty niż nadgorliwość.
Sprawdź także: Wzorce ruchowe – czym są wzorce ruchowe i dlaczego są tak istotne?
Technika w treningu na siłowni
Technika wykonywania ćwiczeń na siłowni nie jest skomplikowana. Należy ją jednak wpierw opanować za pomocą małych obciążeń, które możemy łatwo kontrolować. Warto także poprosić o pomoc osobę trzecią, która spojrzy z boku na nas i poprawi błędy. Nawet osoby zaawansowane są w stanie poprawić się wzajemnie podczas wspólnych treningów. Jest to powód dla, którego warto trenować z partnerem, który posiada większe doświadczenie od nas.
- Wzorzec ruchu w treningu na siłowni może stać się celem samym w sobie.
- Zapewnia on poprawę życia codziennego oraz funkcjonowania w nim.
- Jest także możliwe, aby pomógł zwalczać dysfunkcje ruchowe, które nie są trwałe oraz jest doskonałym uzupełnieniem treningów specjalistycznych.
Zestaw Back to Gym
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- monohydrat kreatyny 6PAK Creatine Monohydrate 500g
- 2x 6PAK Craze Shot 80ml
- Shaker Gratis
Jak dbać o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń?
Aby zadbać o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń musimy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:
- Pierwszą i najważniejszą metodą w dbaniu o poprawność techniki wykonywania ćwiczeń na siłowni jest wcześniejsze wypracowanie wzorca ruchowego.
- Kolejną istotną metodą stosowaną przez dużą część osób jest wspomniany partner treningowy. Zawodowi sportowcy oraz osoby, które pragną nauczyć się wszystkiego bezpiecznie, korzystają z ofert trenerów personalnych. Tutaj jednak należy wcześniej poznać osobę, której powierzymy nasze zdrowie.
- Poprawność techniki zapewni także umiejętne dobieranie obciążenia oraz układanie planu treningowego. Ważne jest to aby wiedzieć w jakich ćwiczeniach to obciążenie wymusza poprawność techniki, a w jakich nasze skupienie. Przykładem ćwiczenia, które zdecydowanie lepiej technicznie wykonać z wymagającym obciążeniem jest swing kettlebell. Zbyt lekki odważnik nie wymaga takiego skupienia, oraz nie wymusza ruchu.
- By zadbać o poprawność techniki należy dane ćwiczenia powtarzać setki, a nawet tysiące razy. Ciało chętnie zapamięta ruch, jednak będzie to wymagać wielu podejść. Bardzo pomocna będzie tutaj świadomość własnego organizmu. Tak zwane czucie mięśniowe, które wyrabiamy z czasem trwania ćwiczeń, stanowi nie tylko bufor bezpieczeństwa, ale ponadto pomaga zachować poprawność techniczną nawet podczas zmęczenia.
Poznaj także: Zjawisko superkompensacji – co to jest i ile trwa?
Poznaj Atlas Ćwiczeń Budujmase.pl – miejsce z ćwiczeniami na dane partie, które pomoże Ci w odpowiednim doborze ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad rozwojem swojej muskulatury, poprawą ogólnej sprawności fizycznej, czy rzeźbą – znajdziesz świetne inspiracje na plan treningowy. A co najważniejsze, nie tylko dla osób początkujących.
Technika ćwiczeń na siłowni – podsumowanie
Technika zdecydowanie wygrywa z ciężarem. Zwłaszcza w przypadku osób trenujących rekreacyjnie. Tylko kulturyści oraz trójboiści w określonych okresach treningowych stawiają na ciężar ponad technikę. Oni jednak wiedzą na ile są w stanie sobie pozwolić. Przeciętny człowiek ma zdecydowanie inne potrzeby niż zawodowy sportowiec.
Warto pamiętać jaki cel treningowy nam przyświeca. W pierwszej kolejności trening ma poprawiać jakość i komfort życia codziennego. Duże obciążenie oprócz zadowolenia może przynieść więcej negatywnych skutków niż pozytywów.
Zestaw na siłę
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Synergy 240g
- booster testosteronu Essensey Tribido Max 90kaps.
Obciążenie wypracowane na poprawnym wzorcu ruchowym natomiast będzie zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące, bezpieczniejsze oraz przyniesie oczekiwane rezultaty treningowe. Samemu musimy zdecydować jak chcemy trenować. Najistotniejsze jest jednak, aby takiego wyboru dokonać w pełni świadomie, znając wszystkie aspekty i możliwe konsekwencje swojej decyzji.
Sprawdź: Gotowy plan treningowy na siłownię dla początkujących
Podobne artykuły:
- Trening techniczny – technika ćwiczeń na siłowni
- Trening jakościowy na siłowni
- Air squat – przysiad
- Trening z małym obciążeniem – jak ćwiczyć z niewielkim ciężarem?
- Trzydniowy trening(split) na masę dla początkujących
- Pull through czyli martwy ciąg z użyciem wyciągu
- Szybki trening pleców z ciężarem własnego ciała
- Jak zbudować potężne ramiona?