Odważniki kulowe kettlebell przeżywają swoją drugą młodość. Dzisiaj są podstawową treningu siłowego rosyjskich żołnierzy oraz sposobem na wyeliminowanie słabych punktów u ich sportowców. Trening z kettlami jest na pewno bardzo wszechstronny. Pozwala budować siłę, dynamikę, mobilność oraz szybkość. Dlaczego warto trenować odważnikami kulowymi? Sprawdź więcej o treningu kettlebell.
Trening kettlebell a tradycyjny trening siłowy
Kettle były wykorzystywane do treningu już w starożytnej Grecji. Obecnie większość najlepszych szkół treningu kettlebells wywodzi się z Rosji oraz krajów byłego Związku Radzieckiego. Początkowo wykorzystywano je jako narzędzia do ważenia zboża, z czasem zaczęto stosować w pokazach siły na jarmarkach. Szybko zorientowano się jak skutecznym narzędziem treningowym są te kule.
Trening siłowy za pomocą odważników kulowych kettlebell jest bardziej wszechstronny, niż tradycyjny z wykorzystaniem sztang. Można wykorzystywać odważniki w standardowych ćwiczeniach, w np.
Ich przewagą jest opór jaki stawiają dzięki odpowiedniemu ułożeniu w dłoni. Dodatkowo trening całego ciała można wykonać z użyciem minimalnej ilością sprzętu.
Zalety treningu kettlebell
Trening z kettlebell pozwala na pracę asymetryczną w każdym ćwiczeniu, czego nie są wstanie zapewnić treningi ze sztangą. Martwy ciąg jednonóż jest nie tylko dobrym rozwiązaniem pod budowę siły, ale jednocześnie pozwala popracować nad stabilnością oraz zniwelować dysproporcję występujące pomiędzy lewą i prawą stroną ciała. Tak samo sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o przysiad, rwanie, zarzut czy wyciskanie jednorącz.
Oczywiście nie ma możliwości pracować jednocześnie nad siłą oraz rzeźbą. Magiczne hasła zachęcające do treningu z odważnikami typu buduj siłę i spalaj tłuszcz w tym samym czasie są mocno przesadzone. Osoby początkujące,owszem, mają taką możliwość, ale tylko przez krótki okres czasu. Wielu specjalistów poleca ten rodzaj treningu średnio oraz mocno zaawansowanym., twierdząc, że początkujący nie mają takiej kondycji, koordynacji oraz siły, by poradzić sobie z pracą na kettlebells. Jednak mając do dyspozycji dobrych, doświadczonych i profesjonalnych trenerów personalnych, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby początkujący rozpoczynali swoją przygodę z siłownią od treningu z odważnikami kulowymi. Wręcz przeciwnie, pozwoli im to na szybki rozwój ogólnej sprawności organizmu, koordynacji i naukę panowania nad własnym ciałem.
Efekty treningu z kettlami
Trening z kettlami przynosi szybkie efekty w postaci poprawy dynamiki oraz kondycji. Spowodowane jest to interwałowym charakterem ćwiczeń. Swingi, zarzuty czy podrzuty pozwalają na budowę siły całego ciała, przy jednoczesnym dbaniu o zachowanie równowagi pomiędzy jego stronami. Kettlebell wykorzystywane są przez żołnierzy ze względu na fakt, że jeden 20-24 kg odważnik wystarcza do zrobienia treningu FBW – full body workout.
Dla budowy kondycji można tworzyć w łatwy sposób kompleksy ćwiczeń. Przykładowo wykonujemy swing jednorącz, następnie clean (zarzut) oraz press (wyciśnięcie). Inną opcją jest swing jednorącz, snatch (podrzut) oraz przysiad. Najlepszym ćwiczeniem siłowym jest TGU (Tureckie wstawanie). Dzięki swojej wszechstronności trening z kettlami nigdy nie będzie monotonny.
Dla kogo trening kettlebell?
Trening z odważnikami może wykonywać praktycznie każdy.
- Daje on realne efekty siłowe nawet w treningu trójboistów.
- Świetnie sprawdza się jako uzupełnienie w treningu zawodników sportów walki.
- Pozwala na budowę siły dynamicznej bez zwiększania masy ciała.
- Trening jest idealny dla kobiet pragnących mieć m.in. wymodelowane pośladki.
- Dobra aktywność dla osób prowadzących siedzący tryb pracy.
Zawsze i bezwzględnie jednak należy pamiętać, o tym, że nie wolno wymyślać ćwiczeń na własną rękę. Osoby niedoświadczone prędzej zrobią sobie krzywdę niż przyniosą korzyść. Ciało jest w stanie wybacz setki dziwnych ruchów bez obciążenia – jednak z żelazem nie wybacza już tak łatwo. Nie oczekuj również efektów na zawołanie. Trening z kettlebells daje szybkie efekty, ale zdecydowanie szybsze daje popularny photoshop. Pamiętaj, że pomoc dyplomowanego instruktora będzie nieodzowna i bezcenna, zwłaszcza na początku treningów.
Kettlebell a inne zajęcia
Istnieje wiele skutecznych systemów treningowych – każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest, aby dobrać metodą treningu indywidualnie do własnych potrzeb. Trening powinien sprawiać przyjemność i nieść ze sobą realne efekty zbliżające do wyznaczonego celu. Kettle sprawdzą się m.in. w połączeniu z kalisteniką, dla zawodników sztuk walki, którym zależy na dynamice oraz kondycji, a nie na masie mięśniowej. Bardzo obszernie wykorzystuje je obecnie crossfit oraz fitness, w których często stanowią główną składową treningu. Należy jednak po raz kolejny podkreślić, że żelazo nie wybacza. Nie można bezpiecznie trenować z odważnikami bez uprzedniego poznania techniki i wyuczenia się prawidłowego ruchu. Pomimo faktu, że machanie kettlem wydaje się łatwe, wykonywane źle ćwiczenia będą nieść ze sobą ból i kontuzje.
Podobne artykuły:
- Trening z kettlami- Kettlebell Hardstyle
- Trening kettlebell – plan treningowy dla początkujących
- Trening kettlebell i jego rodzaje
- 6 ćwiczeń z kettlem – najlepszy trening na brzuch
- Trening kettlebell, czyli trening z odważnikami
Snatch to nie podrzut tylko rwanie… oj oj oj!!! i parę innych aspektów tez się znalazło nie chce mi się pisać.