Przyrost masy i siły mięśniowej jest możliwy dzięki procesom anabolicznym. To właśnie one odpowiedzialne są za odnowę uszkodzonych w treningu włókien mięśniowych, a także za wystąpienie zjawiska superkompensacji, czyli nadbudowy trenowanych mięśni. Czym w takim razie jest anabolizm mięśni? Co wpływa na to zjawisko?
Czym jest anabolizm mięśniowy?
Prawidłowe funkcjonowanie trenującego zależy od biochemicznych procesów w organizmie. Ich całokształt – oparty o przemiany energetyczne – nazywany jest metabolizmem. W zależności od proporcji reakcji rozpadu do reakcji syntezy, metabolizm dzieli się na dwie przeciwstawne grupy procesów: anabolizm i katabolizm.
Anabolizm
Anabolizm zawiera wszystkie reakcje metaboliczne prowadzące do syntezy związków złożonych z prostych, które wymagają dostarczenia energii.
- Powstały w wyniku reakcji produkt posiada większy potencjał energetyczny od substratów biorących udział w reakcji.
- Energia produktu zostaje związana w postaci wiązań chemicznych.
- Do procesów anabolicznych zaliczane są wszystkie reakcje metaboliczne, które prowadzą do powstania złożonych związków organicznych, np. białka, tłuszcze czy węglowodany.
- Metabolizm osób młodych – ze względu na ich rozwój – charakteryzuje się dość intensywnym anabolizmem.
Katabolizm
Katabolizm zawiera wszystkie procesy chemiczne w wyniku których poziom energetyczny substratów ulega obniżeniu.
- Oparty jest o rozkład związków złożonych na proste, podczas którego wydzielona zostaje energia. Jej nadmiar gromadzony jest w wiązaniach adenozynotrifosforanu (ATP), a następnie wykorzystywany przez komórkę w trakcie pracy:
- elektrycznej (przewodzenie impulsów),
- mechanicznej (skurcz mięśniowy),
- osmotycznej (transport przeciw gradientowi stężeń).
- Przewaga procesów katabolicznych przeważa u osób starszych.
Co wpływa na anabolizm mięśniowy?
Co wpływa na anabolizm mięśniowy? Takimi czynnikami są na pewno:
- predyspozycje genetyczne,
- poziom gospodarki hormonalnej,
- spersonalizowana zbilansowana dieta,
- stałe godziny spożywania posiłków,
- treningi ukierunkowane na rozwój masy mięśniowej,
- odpowiednio dostosowana suplementacja.
Jak pobudzić anabolizm mięśni?
Jak pobudzić anabolizm mięśni?
- Treningi z dużymi ciężarami, oparte o ćwiczenia wielostawowe, to najlepsza droga do wzrostu poziomu hormonów anabolicznych tj. testosteron i hormon wzrostu. Co jeszcze może pomóc? Na pewno skrócenie czasu trwania treningu oporowego do godziny – to pozwoli zapobiec wzrostowi poziomu kortyzolu (hormon o charakterze katabolicznym).
- Trzeba wykorzystywać zjawisko okna anabolicznego. To czas po treningu, kiedy organizm charakteryzuje się zwiększonymi zdolnościami anabolicznymi. To właśnie wtedy konieczne jest dostarczenie odpowiednich wartości odżywczych wspomagających syntezę białek mięśniowych i glikogenu. Doskonale sprawdza się suplementacja odżywkami tj. carbo w połączeniu z odżywką białkową, gainer, witaminy i minerały, aminokwasy, preparaty kreatynowe oraz boostery testosteronu. Również posiłek przedtreningowy powinien zawierać odpowiednią ilość białka. Ma on wpływ na wzrost poziomu aminokwasów we krwi.
- By utrzymać organizm na względnie stałym poziomie anabolicznym należy zatroszczyć się o stałe pory posiłków. Ominięcie jednego czy zbyt długa przerwa sprawi, że organizm w wyniku braku dostarczenia energii z zewnątrz, pobierze ją z własnych źródeł (niekoniecznie z tkanki tłuszczowej). Właściwe połączenie diety z suplementami wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonów (insuliny, hormonu wzrostu), które przyczyniają się do rozbudowy masy mięśniowej.
Anabolizm mięśni a trening
W zależności od wykonywanego treningu, poziom anaboliczny może występować z różną intensywnością
- Treningiem, który najbardziej sprzyja anabolizmowi jest trening siłowy.
- Wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem submaksymalnych i maksymalnych ciężarów powoduje spalanie nagromadzonej energii w dość krótkim czasie.
- Taki trening zmusza mięśnie do pokonywania coraz to większych oporów.
Aby proces przyrostu masy mięśniowej doszedł do skutku, konieczne jest wystąpienie mikrouszkodzeń mięśni. Dzięki procesom anabolicznym i składnikom odżywczym trenujący mogą regenerować się i budować masę mięśniową.
Podobne artykuły:
- Katabolizm mięśni
- Stosowanie BCAA – 3 powody, dla których jest to konieczne
- BCAA – 5 powodów, dla których są niezbędne dla Twojej przemiany
- 2 najważniejsze posiłki w ciągu dnia
- Katabolizm mięśniowy – na czym polega, kiedy dochodzi i jak mu zapobiec?
Dobry artykuł, to prawda. Wiedza bardzo istotna. Niemniej jednak, z bólem radziłem sobie z Harpagon Forte, gdzieś znalazłem taki preparat, dość zachwalany i muszę przyznać, że działa świetnie. Trenuję rekreacyjnie, więc raczej nie mam takich problemów jak opisane, a po prostu z lekkiego przeciążenia mięśni. Ale jak mi pomaga, to pewnie i innym pomoże. Zostawię link do Harpagonu, może ktoś będzie ciekawy poczytać -https://bit.ly/2GBYzVG
Super temat… Napisany profesjonalnie. Pozdrawiam autora