Sportowiec powinien być silny i szybki, ale także i gibki. Dlaczego? Gibkość w treningu pozwala uniknąć kontuzji, a także zwiększa zakres ruchu w każdym ćwiczeniu. Co z tego wynika? Lepiej pracujące mięśnie, większa siła i wymarzona sylwetka. Masaż mięśniowo-powięziowy przed treningiem to doskonały sposób na zwiększenie swojej mobilności. Jakie jeszcze efekty daje masaż w planie treningowym na siłowni?
Czym jest masaż mięśniowo-powięziowy?
Masaż mięśniowo-powięziowy jest jedną z technik wykorzystywanych w rehabilitacji. Coraz więcej ćwiczących na siłowni korzysta z różnych technik i metod mobilizujących przed treningiem – nie tylko w crossfit, ale i klasycznym siłowym. Co ważne – robią to częściej sami. Masaż powięzi skupia się na najbardziej napiętych tkankach. Przez to ważna jest ocena stanu układu ruchu oraz funkcjonalna ocena stanu osoby ćwiczącej. W tym celu można wykorzystać różne metody, np. FMS (Functional Movement System).
- Jest to narzędzie diagnostyczne służące do wychwycenia wzorca ruchowego.
- Pozwala także ocenić stabilność lokalną i globalną, zakres ruchu stawów i koordynację mięśniowo-nerwową.
- Najistotniejsze jest jednak, że pozwala znaleźć słabe ogniwa łańcucha kinematycznego i kompensacje występujące na skutek zaburzeń.
Po dokonaniu takiej oceny można zastosować odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne w celu poprawy stanu osoby trenującej. W organizmie występują tak zwane punkty spustowe, które są miejscami bardzo mocno napiętych tkanek. Rozluźnienie ich za pomocą:
- rollera,
- piłeczki lacrosse,
- wizyty u specjalisty,
pozwala na zwiększenie zakresu ruchomości stawów i poprawę stabilizacji.
Masaż a napięcie mięśniowo-powięziowe
Napięcie mięśniowo-powięziowe może prowadzić do zapalenia powięzi, które jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Jego objawami są bóle w okolicach punktów spustowych, występujące w różnej formie. Może to być uczucie bólu głębokiego lub powierzchniowego.
- Pod ręką można wyczuć zgrubienia na przebiegu napiętego pasma mięśnia.
- Naciśnięte wywołują promieniujący na cały mięsień ból.
- Objawami takiego stanu mogą być zmniejszone zakresy ruchu, a nawet opuchlizna i bóle stawów.
- Sposobem na redukcję dolegliwości jest m.in. masaż mięśniowo-powięziowy i rozciąganie.
Masaż mięśniowo-powięziowy a trening siłowy
Dzięki wykonywaniu masażu mięśniowo-powięziowego przed treningiem można zwiększyć zakres ruchu (w wykorzystywanych w danej sesji) stawach. Pozwala to również na wzrost siły i uzyskanie lepszych efektów sesji treningowej.
Sprawdź te maty do masażu!
Masaż mięśniowo-powięziowy przed treningiem
Zwiększenie zakresu ruchu jest niewątpliwie olbrzymią zaletą masażu powięzi przed treningiem. Następną korzyścią jaką nasz organizm może wynieść z takich zabiegów jest zwiększenie siły mięśniowej oraz poprawa przewodnictwa mięśniowo-nerwowego. Rozluźnione tkanki są wstanie lepiej reagować na bodźce oraz mocniej się napinać. Jakie przynosi efekty? Na pewno:
- możliwość wykonania bardziej efektywnych sesji treningowych;
- pozwala na uniknięcie urazów oraz naderwań mięśni;
- zwiększa zakres ruchu; co przekłada się m.in. na bezpieczniejszy trening;
- rozluźnione mięśnie z kolei są silniejsze i wytrzymalsze, dzięki czemu można trenować intensywniej i dłużej.
Masaż mięśniowo-powięziowy po treningu
Niewątpliwą zaletą wykonywania zabiegów związanych z masażem powięzi po treningu jest przyspieszenie regeneracji. Dzięki rozluźnieniu spiętych wysiłkiem mięśni, dochodzą one do siebie szybkiej. Można także uniknąć bolesnych DOMS, potocznie zwanych zakwasami. Efekty? To m.in.
- szybszy czas regeneracji;
- skrócony czas występowania opóźnionej bolesności mięśniowej (a nawet jej całkowity brak);
Metody i sposoby masażu mięśniowo-powięziowego
Najbardziej popularną metodą wykonywania masażu mięśniowo-powięziowego jest rolowanie mięśni na wałkach. Rollery do masażu dostępne są już praktycznie w każdym klubie fitness. Foam rolling zapewnia masaż całego ciała.
- Inną bardziej dokładną metodą jest wykorzystanie piłeczki Lacrosse, dzięki której można zniwelować punkty spustowe. Rozluźnianie takie bywa bolesne, lecz przynosi olbrzymią ulgę i zwiększa mobilność stawów. Piłeczka do masażu nadaje się również do rozluźnienia podeszwy stopy, przez którą można odczuwać bóle w stawie kolanowym.
- Świetnym rozwiązaniem, dla osób które nie mają czasu lub ochoty wykonywać automasażu, są terapie punktów spustowych u masażystów i fizjoterapeutów. Można ją wykonywać za pomocą igieł do akupunktury lub ręcznie. Efekty takich zabiegów są zadowalające i poprawiają jakość funkcjonowania w codziennym życiu. Ułatwiają również osiąganie lepszych wyników na siłowni.
Podobne artykuły:
- Wszystko, co musisz wiedzieć o foam rolling!
- Rozgrzewka przed treningiem na siłowni
- Rolowanie dla każdego?
- Rolowanie mięśni po treningu – jak się rolować?
- Mobility, czyli techniki mobilizacji w treningu siłowym