Problem z dużymi ciężarami przy martwym ciągu, podciąganiu, wiosłowaniu hantlem? Choć siły jest pod dostatkiem, to masz problem z utrzymaniem sprzętu w dłoniach? To powszechny motyw wśród ćwiczących na siłowni. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Jak wzmocnić chwyt?
Siła chwytu
Siła, jako zdolność motoryczna, jest charakteryzowana jako wypadkowy moment sił, rozwijanych przez pracę:
- jednego mięśnia;
- grupy mięśni;
w maksymalnym i pojedynczym skurczu izometrycznym. Może też być umiejętnością pokonywania zewnętrznego oporu, czy też przeciwdziałania mu poprzez wysiłek mięśniowy. W odniesieniu do chwytu, wyzwalana siła oparta jest głównie o prace mięśni przedramion, które to umożliwiają pewne uchwycenie hantli, drążka, sztangi.
Rodzaje chwytów
Bez względu na to, czy sztanga będzie objęta nachwytem, podchwytem czy chwytem neutralnym, można wyróżnić dwa rodzaje chwytów. Oby dwa mają ogromny wpływ na utrzymanie ciężaru.
- Chwyt zamknięty – charakteryzuje się pełnym objęciem gryfu. Domknięcia chwytu dokonuje się poprzez umieszczenie kciuka na paliczkach reszty palców w tzw. klamrze.
- Chwyt ten umożliwia większą kontrolę nad sprzętem treningowym, dlatego też jest doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących.
- Świetnie sprawdza się również przy wykorzystaniu dużych ciężarów, gdyż na skutek zamknięcia chwytu pozwala na pewniejsze utrzymanie większych obciążeń.
- Chwyt otwarty – cechuje niepełne objęcie gryfu.
- Zwany małpim chwytem, ponieważ z te nie posiadają przeciwstawnego kciuka, nie potrafiąc objąć gałęzi całą dłonią. Podobnie jest z ćwiczącymi, którzy ćwiczą z chwytem otwartym – nie domykają swojego chwytu.
- Sposób ten wykorzystywany jest przez osoby zaawansowane, które wypracowały prawidłową technikę ćwiczeń oraz mocny chwyt.
Dlaczego chwyt jest ważny?
Wzmocnienie siły chwytu jest sprawą dość istotną podczas treningów z wykorzystaniem wolnych ciężarów.
- Dłoń stanowi połączenie między ciałem a sprzętem treningowym.
- Chcąc wykonać ćwiczenie na wysokim poziomie efektywności, nie może wystąpić sytuacja, w której następuje, np. utrata sił, pogorszenie techniki na skutek zbyt słabego chwytu i związanego z tym niepanowania nad ciężarem.
- Wypracowanie mocnego chwytu korzystnie wpływa na zastosowanie większego ciężaru i wykonanie większej ilości powtórzeń.
Ćwiczenia na chwyt
Siła chwytu jest zdolnością motoryczną, wyzwalaną przez grupę mięśni przedramion. Można ją zwiększyć dzięki wykonywaniu określonych ćwiczeń. Z jakich ćwiczeń najlepiej skorzystać? O to najlepsze ćwiczenia na chwyt.
Zwis na drążku – jest jednym z efektywniejszych ćwiczeń, które pomagają wzmocnić chwyt na drążku.
- Ma charakter izometryczny.
- Wystarczy chwycić drążek i wisieć przez określony czas.
- Grubość drążka ma znaczenie. Im grubszy drążek, tym ćwiczenie jest trudniejsze i efektywniej oddziałuje na siłę chwytu.
Chwyt sztangi – podobnie jak zwis na drążku, należy do ćwiczeń o charakterze izometrycznym.
- Wystarczy chwycić duży ciężar, a następnie trzymać go przez określony czas.
- Jest to ćwiczenie doskonale wpływające na wzmocnienie chwytu do martwego ciągu.
- Ćwiczenie można również wykonać poprzez chwyt hantla.
Spacer farmera – ćwiczenie to polega na chwyceniu dwóch ciężkich hantli i spacerowaniu z nimi do upadku sił w przedramionach.
- Zalecane jest, aby zacząć od jednej minuty, a następnie wraz ze wzrostem doświadczenia w tym ćwiczeniu, zwiększać ten czas o 15 sekund.
Zwis na ręczniku – o ile zwis na drążku jest doskonałym ćwiczeniem na wzmocnienie siły chwytu, warto zastosować ćwiczenie o nieco trudniejszym charakterze jakim jest zwis na zwiniętym ręczniku lub linach. Chwycenie zwiniętego ręcznika wiszącego w dół chwytem młotkowym wpływa na intensywniejsze zaciskanie dłoni.
Wykonując ćwiczenia na siłę chwytu należy pamiętać o prawidłowej technice ich wykonania. Jej brak zdecydowanie opóźni osiągnięcie pożądanych efektów treningowych, czyli mocnego chwytu.
Jak wzmocnić chwyt?
Mocny chwyt jest ważnym elementem treningów z wolnymi i dużymi ciężarami. Rynek oferuje sprzęt wspomagający m.in.
- paski,
- haki treningowe,
który pomaga pracować z takim obciążeniem. Nie zalecamy jednak korzystania z takich ułatwień – wspomagając trening w ten sposób, osłabiamy możliwości i szanse rozwoju swojego organizmu. Zdecydowanie lepiej jest wypracować mocny chwyt. Ten nie tylko pomoże nam na siłowni, ale i przyda się w życiu codziennym.
Podobne artykuły:
- Jak poprawić siłę chwytu?
- Zwis na drążku
- Podciąganie na drążku podchwytem
- Hefesto
- Zginanie przedramienia chwytem młotkowym w oparciu o kolano