Jaką rolę odgrywa priorytet treningowy? Pozwala skupić się na odstającej partii mięśniowej. Niektóre mięśnie nie reagują w wystarczający sposób na bodźce treningowe. Ćwiczący mogą mieć genetyczne predyspozycje do pewnych partii, podczas gdy inne zdają się słabsze. Jak powinieneś poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej ustalić priorytet treningowy Twojego planu.
Czym jest priorytet treningowy?
Trening priorytetowy polega na zwróceniu szczególnej uwagi na najsłabszą partię organizmu. Niezależnie od tego, czy celem jest:
- rozbudowa danej partii,
- wzmocnienie jej wytrzymałości,
- większa siła,
powinno się jej poświęcić więcej uwagi w planie treningowym. Trening jednej partii co najmniej 2 razy w tygodniu? To sprawdzony i dobry sposób. Istnieje jednak kilka innych szkół treningu priorytetowego.
- Jedną z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych jest praca w systemie Split. To trening dzielony z naciskiem na daną partię, którą trenujemy dwa razy w ciągu tygodnia.
- Inną opcją jest wykonywanie po jednym ćwiczeniu na odstającą partię każdego dnia. To rozwiązanie sprawia, że jest ona ciągle stymulowana.
Efekty ustalenia i pracy nad priorytetem treningowym?
- Pozwala zniwelować dysproporcję pomiędzy odstającą partią, a resztą ciała.
- Zapewnia możliwość uzyskania proporcjonalnej sylwetki.
- Taki zabieg może niwelować ryzyko występowania kontuzji.
Na co wpływa priorytet treningowy?
Trening priorytetowy:
- wpływa pozytywnie na rozbudowę muskulatury odstającej partii ciała;
- pozwala wyeliminować słabsze punkty ćwiczącego;
- poprawia stan zdrowia i funkcjonowanie organizmu;
- pomaga zbudować idealną sylwetkę.
Wygląd jest bardzo istotny dla większości osób, zwłaszcza tych przygotowujących się do zawodów sylwetkowych. W ich wypadku trening priorytetowy pozwoli przygotować proporcjonalną sylwetkę, która będzie mogła ubiegać się nagrody na zawodach. Ćwiczący na siłowni również korzystają z priorytetu treningowego.
Treningi priorytetowe nie są wykorzystywane wyłącznie na siłowni. To doskonały sposób na doskonalenie organizmu w innych dziedzinach sportu, m.in..
- w piłce nożnej – przykład zawodnika ze słabszą nogą. Dysproporcja może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia kontuzji, ponieważ jedna z nóg jest zdecydowanie bardziej obciążona i narażona na uraz. Trening priorytetowy pozwoli mu zbalansować swoją grę i możliwości.
- w boksie – przykład pięściarza, który ze względu na pozycję, zawsze ma mocniej rozwiniętą jedną stronę ciała od drugiej. Taka dysproporcja może prowadzić do urazów i powikłań po zakończeniu kariery sportowej. Umiejętnie dobrany trening priorytetowy, nastawiony na wzmocnienie słabszej strony ciała, pozwoli wzmocnić słabszą stronę i uniknąć kontuzji.
Jak wybrać priorytet treningowy?
Przede wszystkim najpierw trzeba poznać własne ciało. Z tego powodu trening priorytetowy przeznaczony jest dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Najlepiej sprawdzi się w przypadku kulturystów oraz zawodowych sportowców innych dyscyplin.
Początkujący nie wiedzą jeszcze, która partia będzie u nich najsłabszym ogniwem. Wrażenie o słabszej partii w ich przypadku może być złudnym wynikiem braku wcześniejszych ćwiczeń.
- Przy wyborze treningu priorytetowego należy kierować się nie tylko własnymi obserwacjami. Warto poradzić się osób z większym doświadczeniem.
- Chłodna ocena, z punktu widzenia osoby trzeciej, pomoże umiejętnie dobrać rozwiązanie.
- Warto zaznaczyć, że jedną z najbardziej problematycznych partii mięśniowych są łydki. Jedynie odpowiednie podejście do ich treningu może doprowadzić do ich rozwoju.
Priorytet treningowy – jak długo się nim kierować?
Trening priorytetowy stanowi metodę treningową, którą można kierować się przez dłuższy okres czasu. Od czego to zależy? Od reakcji mięśnia na trening.
- U jednych wystarczy 6 do 8 tygodni,
- dla innych będą to 3-4 miesiące.
Każdy organizm jest wyjątkowy i inaczej reaguje na bodźce. Przyswaja je także z różną prędkością.
- Kierując się priorytetem treningowym w swoim planie trzeba pamiętać, że nie można zaniedbać pozostałych partii. W takim wypadku jedno słabe ogniwo zostanie zamienione na drugie.
- Równowaga w treningu jest bardzo ważna. Mięsień może też odstawać nie z powodu niedotrenowania, a przetrenowania. Oznacza to, że jest na tyle silny, iż mimowolnie przejmuje większą część pracy w ćwiczeniach przeznaczonych do rozwoju innych mięśni.
- Właśnie dlatego trzeba dobrze poznać swój organizm i nauczyć się pracować mięśniami w ich pełnym zakresie.
To dowodzi, że trening na siłowni jest dla osób świadomych, inteligentnych i myślących. Pierwszym zadaniem osób rozpoczynających pracę nad własnym ciałem jest jego poznanie. Nauczenie się jego zachowań, odruchów i wyrobienie w sobie czucia mięśniowego to podstawa.
Podobne artykuły:
- Split lepszy niż FBW?
- Optymalizacja treningu
- Ćwiczenia na klatkę piersiową – skuteczny program na rozbudowę klatki
- Jak ustalić priorytety w treningu siłowym, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki?
- Jak ułożyć plan treningowy na siłownię?