Odpowiednia dieta i trening to klucz do muskularnej sylwetki. Co jednak w sytuacji, gdy obwody, np. klatki piersiowej, ramienia czy uda, rosną wolniej niż obwód brzucha? Rozwiązaniem może być trening cardio. Jak optymalizować proces hipertrofii i wzrost tkanki tłuszczowej? Cardio na masie – warto czy nie warto? Sprawdźcie sami w naszym artykule.
Trening na masę
Trening na masę jest treningiem siłowym – hipertroficznym, który charakteryzuje się:
- pracą na umiarkowanych dużych ciężarach,
- spokojnym tempem wykonania,
- stosunkowo niewielką ilością powtórzeń w seriach.
W przypadku osób z niewielkim stażem na siłowni, pobudzenie mięśni do wzrostu następuje w początkowej fazie praktycznie każdego programu treningowego. Bardziej doświadczeni ćwiczący modyfikują m.in. sposób ustalania obciążeń, ilość powtórzeń i długości przerw między seriami.
Jakie są efekty treningu na masę?
- Wzrost masy mięśniowej.
- Wzrost siły.
- Wzrost poziomu tkanki tłuszczowej (często pojawiający się przez niedopasowaną dietę).
Cardio
Cardio to:
- trening aerobowy,
- średnio-intensywny, tlenowy wysiłek,
- wykonywany od 15 do 20 minut w formie uzupełnienia treningu siłowego, lub od 40 do 60 minut w formie treningu samodzielnego.
Podczas wysiłku aerobowego wzrasta tętno i przyspiesza oddech. Energia do pracy mięśni pozyskiwana jest w ramach szlaku metabolicznego z węglowodanów i tłuszczy, na drodze ich oksydacji (utleniania). Jaki sprzęt można wykorzystać w treningu cardio? Na pewno:
Trening cardio z uwagi na swoje jednolite tempo, najczęściej wykonywany jest na jednym urządzeniu, choć nie jest to regułą. Bez żadnych negatywnych konsekwencji można wykonywać go w formie jednego obwodu, korzystając z kilku maszyn.
Zalety cardio na masie
Przyspieszony metabolizm
Podczas treningu cardio wzrasta poziom tlenu w mięśniach, pomagając im tym samym spalać więcej kalorii. Dzięki temu efekty treningu hipertroficznego stają się lepiej i szybciej widoczne. Metabolizm zostaje w skuteczny sposób przyspieszony.
Wydolność
Ćwiczenia aerobowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych. a także nasileniu przepływu krwi podczas aktywności. Rozszerzone naczynia i szybki przepływ krwi sprawiają, że do organów dociera dużo większa ilość składników odżywczych i tlenu.
Lepsza jakość snu i regeneracji
Ćwiczenia cardio na siłowni sprawiają, że szybciej zasypiamy. Sen jest też spokojniejszy i mocniejszy, dzięki czemu procesy regeneracyjne są znacznie skuteczniejsze.
Cardio a rozwój masy mięśniowej
Mity o katabolicznych właściwości treningu aerobowego funkcjonują na każdej siłowni. Warto wiedzieć, że:
- trening aerobowy przyspiesza regenerację organizmu;
- trening wydolnościowy wpływa na pobudzenie i rozwój sieci naczyń włoskowatych, dzięki którym składniki odżywcze dostają się do komórek mięśniowych. Dzięki tym naczyniom niepotrzebne składniki, które spowalniają wzrost mięśni, zostają wypłukane z organizmu. W efekcie tworzy się rzetelne środowisko do budowania masy mięśniowej.
Rzekome efekty kataboliczne są skutkami ciężkiego przetrenowania (przez nieodpowiednio dopasowany trening cardio do treningu siłowego) i źle zbilansowanej diety. Oznacza to, że trening na masę i cardio nie wykluczają się nawzajem.
Cardio na masie – jak trenować?
Cardio na masie, w zależności od oczekiwań, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak wiedzieć jak aeroby wykonywać.
- Łączenie długiego cardio i treningu siłowego w jednej jednostce treningowej może nie gwarantować najlepszych wyników.
- Aeroby powyżej 40 minut lepiej jest zaplanować w inny dzień, niż trening siłowy.
- Dla osób, które chcą m.in. pobudzić metabolizm, poprawić regenerację, zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej, można polecić krótszą formę treningu cardio, zaraz po treningu głównym.
Podobne artykuły:
- Prawda na temat cardio i spalania tkanki tłuszczowej
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- Czy można robić cardio po każdym treningu siłowym?
- Trening na masę a bieganie – czy podczas robienia masy można biegać?
- Interwały po treningu – czy warto je wykonywać?
Dzień dobry
Pytanie dodatkowe. Lubię rower. W dni rolne od treningu siłowego robię wycieczki ok. 70-90 km (4-5 godzin jazdy) minimum 3 razy w tygodniu. Nie jestem w stanie zrezygnować tych wyjazdów, za bardzo to lubię. Czy to będzie przeszkadzać w budowaniu masy?
Cardio jest podstawą, ale należy robić go z głową!
Podczas budowania masy mięśniowej jeszcze nigdy nie zrezygnowałem z cardio. Ten artykuł potwierdza słuszność mojego działania. Dodatkowo trening z hantlami i sztangą oraz stosowanie LargoMass, w celu lepszej stymulacji tkanki mięśniowej do przyrostu. U mnie to wszystko w 100% się sprawdza – zero stagnacji i szybki progres.