Foam rolling jest coraz częściej nieodzownym elementem treningu na siłowni, a także popularną formą regeneracji potreningowej. Na rynku jest ogromny wybór wszelkiego rodzaju wałków i innej maści akcesoriów do masażu mięśniowo-powięziowego. Jaki roller do masażu mięśni będzie najlepszy? Jaki wałek wybrać?
Po co nam rolowanie?
Foam rolling jest formą automasażu mięśniowo-powięziowego, wykonywanego przy pomocy specjalnego rollera. Głównymi efektami rolowania jest:
- rozluźnienie mięśni,
- poprawa elastyczności powięzi.
Dzięki temu poprawie ulega mobilność i krążenie krwi. Zmniejsza się zmęczenie potreningowe, a tym samym przyspiesza się proces regeneracji.
Rodzaje wałków do rolowania
Aktualnie na rynku jest ogromny wybór wałków do rolowania o różnych kształtach, wielkości, fakturach i twardości. Poza tym istnieją również innego rodzaju akcesoria do automasażu tj. piłeczki, duoball.
Rollery dzielimy ze względu na :
Kształt
- Rollery z litej pianki o różnym stopniu twardości.
- Rollery wykonane z tuby, z reguły pokryte elastyczną gumą.
- Piłki i duoball.
Twardość
- Miękkie – polecane głównie rozpoczynającym swoją przygodę z rolowaniem i osobom szczupłym.
- Średnio twarde – polecane dla większości osób, które systematycznie ćwiczą na siłowni oraz regularnie się rolują.
- Twarde – nie oznacza, że są najlepsze i najbardziej skuteczne. Przeznaczone dla osób systematycznie rolujących się, a także dla osób o rozbudowanych mięśniach
Faktura
- Gładkie – rolki uniwersalne, którymi można opracować praktycznie każdą okolicę naszego ciała.
- Z wypustkami i karbowane – rolki bardziej precyzyjne do rolowanie wybranych partii ciała.
Wielkość
- Duże/średnie – rolki najczęściej spotykane, dzięki którym świetnie rozluźnia się duże partie mięśniowe tj. plecy, mięśnie ud, pośladki, łydki.
- Małe – rzadziej spotykane, idealne do pracy nad małymi partiami, np. sklepienie stopy, przedramiona.
Co jeszcze, prócz standardowych rollerów, można wykorzystać do masażu mięśni?
Piłki – nadają się do precyzyjnego rozluźniania punktów spustowych, a także okolic których nie da się opracować przy pomocy wałka. Są idealne do pracy z mięśniami klatki piersiowej, ramion, zginaczami stawu biodrowego, pośladkami czy mięśniami karku. Występują w różnych wielkościach.
Duoball – roller w formie połączonych dwóch piłeczek. Bardzo dobrze sprawuje się m.in. do pracy wzdłuż pasma prostowników i goleni.
Jaki roller wybrać?
Wybór rollera jest kwestią bardzo indywidualną.
- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doświadczenie w rolowaniu, napięcie mięśniowe oraz budowę ciała.
- Osoby szczupłe rozpoczynające swoją przygodę z foam rolling powinny sięgnąć po wałki miękkie/ średnio twarde.
- Ćwiczący z dużą masą mięśniową, u którego rolowanie jest stałym elementem treningu, powinni używać wałka twardego.
- Warto wyposażyć się również w piłeczkę oraz duoball, będące niezastąpionymi akcesoriami do bardziej precyzyjnej pracy przy rolowaniu.
- Najlepszą opcją zakupu wałka będzie wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie będziemy mogli wypróbować na sobie kilka rodzajów wałka i dobierzemy coś dla siebie. Warto pamiętać, że najtańsze wałki dostępne na różnych portalach aukcyjnych mogą być wykonane ze słabej jakości tworzywa – przez co mogą szybko się odkształcać i stracą swoje właściwości.
Roller do masażu mięśni
Nie da się ukryć, że rolowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Z pewnością powinno zająć odpowiednie miejsce w każdym planie treningowym. Obecnie na rynku jest możliwość wyboru wałka o wielu różnych parametrach. Przy wyborze rollera do masażu mięśni należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna.
Sprawdź również maty do masażu!
Podobne artykuły:
- Rolowanie, czyli czym jest foam rolling
- Wszystko, co musisz wiedzieć o foam rolling!
- Rolowanie dla każdego?
- Rolowanie mięśni pośladkowych
- Rolowanie mięśni po treningu – jak się rolować?
Zawsze używam twardego wałka i jestem z niego zadowolony. Do tego dorzucam trening z hantlami i sztangą, wysokobiałkową dietę, 5 posiłków dziennie i stosowanie LargoMass. Właśnie w taki sposób efektywnie rozbudowuję swoją masę mięśniową. Jeszcze trochę i osiągnę swój cel.