Tyrozyna to jeden z tych składników, które często znajdują się w preparatach przedtreningowych, czy w spalaczach tłuszczu. Czy rzeczywiście jest tak skuteczna, jak przekonują nas producenci? Jaka moc drzemie w tyrozynie i jaki wpływ na nasz organizm ma ten odrobinę tajemniczy aminokwas?
Tyrozyna – co to takiego?
Tyrozyna to jeden z aminokwasów endogennych, czyli takich, które nasz organizm wytwarza samodzielnie. Zdrowy organizm potrafi syntetyzować ją z innego aminokwasu – fenyloalaniny. Nie oznacza to jednak, że suplementacja tyrozyny jest zbędna. Czasem jej ilość w organizmie może być niewystarczająca, czego oznaką jest obniżenie nastroju, zmniejszona umiejętność zapamiętywania i ogólna, kiepska kondycja fizyczna.
L-tyrozyna pełni w naszym organizmie rolę neutrotransmitera – jest prekursorem dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Związki te odpowiadają za nasze samopoczucie, chociaż w nieco inny sposób. Dopamina zwiększa ogólne zadowolenie z życia, zapewnia więcej energii życiowej i poprawia pamięć. Adrenalina i noradrenalina działają doraźnie, motywują do działania, wzmagają koncentrację, dają błyskawiczny zastrzyk energii.
Dla kogo tyrozyna?
L-tyrozyna polecana jest przede wszystkim osobom, które mają obniżony poziom energii życiowej. Warto sięgnąć po nią w trudnych okresach, kiedy potrzebujesz długotrwałego skupienia i wzmożenia funkcji poznawczych – na przykład w czasie sesji na studiach czy podczas ważnego projektu w pracy. Tyrozyna pomaga obniżać poziom stresu i daje energię do działania, poprawiając jednocześnie funkcje poznawcze. Osoby, które chcą skutecznie zwalczyć stres i jednocześnie być maksymalnie produktywne, mogą sięgnąć po preparaty z tyrozyną.
Kto jeszcze? Z pewnością osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty siłowe i wytrzymałościowe. Tyrozyna zwiększa skupienie, również podczas treningów, dzięki czemu będą one bardziej efektywne, a Ty nie zmarnujesz czasu na siłowni. Tyrozyna to dobre wsparcie dla organizmu w okresach stosowania diety odchudzającej, dlatego warto, by sięgały po nią osoby, które planują zrzucić kilka kilogramów. Przy okazji tyrozyna pozwoli utrzymać pozytywne podejście do całego procesu odchudzania. Tyrozyna będzie w tym czasie dobrym sprzymierzeńcem.
Tyrozyna wspomaga również produkcję melaniny, która chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego jeśli lubisz się opalać lub jesteś częstym gościem na solarium, tyrozyna może pomóc Ci w ochronie skóry przed wpływem promieni UV.
Z suplementacji tyrozyny powinny zrezygnować osoby z wysokim poziomem dopaminy oraz chorujące na nowotwór skóry – czerniaka.
Działanie tyrozyny
Jak naprawdę działa tyrozyna? Zdecydowanie oddziałuje na organizm w sposób pozytywny. Przede wszystkim pomaga w niwelowaniu uczucia zmęczenia fizycznego i psychicznego, wywołanego długotrwałym wysiłkiem, stresem lub koniecznością utrzymania wzmożonej uwagi. Dzieje się tak za sprawą pobudzenia neuroprzekaźników, które utrzymują nasz mózg w doskonałej formie. Ponadto tyrozyna wspomaga pracę mózgu i poprawia funkcje poznawcze. Dzięki temu łatwiej utrzymać skupienie, skoncentrować się na jednej rzeczy, poprawia się zdolność zapamiętywania i komunikacji.
Badania, które przeprowadzono na tyrozynie, wskazują także na inne kwestie, związane z jej wpływem na organizm. Co ciekawe, może ona oddziaływać na gospodarkę hormonalną, ponieważ bierze udział między innymi w syntezie hormonów tarczycy.
Tyrozyna – czy warto?
Tyrozyna, stosowana w bezpiecznych dawkach, zdecydowanie nie zaszkodzi, a może pomóc. Jakie są rozsądne porcje? WHO zaleca stosować 14 mg tyrozyny na kilogram masy ciała. Takie dawkowanie tyrozyny jest w pełni bezpiecznie. Na rynku istnieje wiele form tego suplementu: proszek, tabletki i kapsułki. Najczęściej jest ona elementem preparatów, składających się z większej ilości składników.
Jeśli chcesz zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, a w danych okresie potrzebujesz wielkich pokładów energii, bo Twoje życie jest bardzo intensywne, zastosowanie tyrozyny jest dobrym pomysłem. Jest to bezpieczny sposób na zapewnienie sobie potężnej dawki energii życiowej w sposób bezpieczny i naturalny.
Podobne artykuły:
- L-tyrozyna – co to jest, właściwości, działanie, skutki uboczne
- Kontroluj swój kortyzol
- Dopamina – co to jest, jak działa i jakie ma właściwości?
- Poziom testosteronu a stosowanie boosterów testosteronu
- Agmatyna
Fajnie wszystko opisane, ja ze swojej strony mogę polecić *** jeśli ktoś oprócz w wersji tyrozyny w formie suplementu jest zainteresowany naturalnym pochodzeniem tyrozyny w produktach żywnościowych
Nie muszę używać tyrozyny. Moim głównym źródłem szczęścia jest to, jak widzę efektywny rozrost tkanki mięśniowej i progres po treningach. Wiadomo, że najpierw trzeba wykonać ciężką pracę, żeby osiągnąć swój cel. Dlatego stosuję wysokobiałkową dietę, LargoMass i ćwiczenia z hantlami oraz sztangą. Jest to jedyny preparat z dziedziny suplementów, z którego obecnie korzystam. Całkowicie naturalny skład nie obciąża w żaden sposób wątroby. Arginina, karnityna i tribulus robią to co należy w kwestii przyrostu masy mięśniowej.