Przysiad uznawany jest za króla ćwiczeń. Istnieje wiele jego odmian, a każda z nich niewątpliwie przyczynia się do mocnego rozwoju mięśni nóg. Jest to również jedno z najtrudniejszych ćwiczeń do wykonania pod względem technicznym. Spowodowane jest to tym, że nawet niewielkie ograniczenie w ruchomości, któregokolwiek ze stawów (skokowego, kolanowego, biodrowego czy odcinka piersiowego kręgosłupa) będzie rzutować na cały ruch. Poniżej skupimy się na tym jak poprawić, gdy zbyt mocno pochylamy się do przodu.
Przysiad – pochylanie się do przodu
Bardzo często spotykanym problemem podczas wykonywania przysiadu jest nadmierne pochylanie tułowia w przód podczas schodzenia w dół. Wywołuje to duży nacisk na dolną część kręgosłupa. Po drugie, zmniejsza to zaangażowanie mięśni czworogłowych, a to właśnie ich rozwój jest priorytetem, kiedy robimy przysiady. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak naprawić problem nadmiernego pochylania tułowia.
- Najczęstszą przyczyną nadmiernego pochylania tułowia do przodu jest ograniczona mobilność w stawach skokowych. Należy pracować nad jej poprawą. Możesz skorzystać z rad opisanych w naszym wcześniejszym artykule “Ćwiczenia na mobilność stawu skokowego“. Podczas ćwiczeń natomiast, warto podłożyć pod pięty odpowiednie podkładki, dzięki którym łatwiej będzie wykonać przysiad w prawidłowej pozycji. Można również zainwestować w profesjonalne buty do podnoszenia ciężarów.
- Staraj się unieść klatkę piersiową jak najbardziej do góry. Niektóre osoby mają problem, gdy otrzymują wskazówkę, że plecy powinny być wygięte w lekki łuk. Skupienie się na podniesieniu klatki piersiowej do góry powinno pomóc. Jeśli masz komfort ćwiczenia przed lustrem, musisz po prostu starać się jak najbardziej uwidocznić napis z przodu koszulki.
- Skieruj wzrok prosto przed siebie lub delikatnie do góry. Nie staraj się zadzierać głowy do góry i patrzeć w sufit. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego na jednym, konkretnym punkcie, sprawi, że twoja głowa będzie ustawiona prawidłowo.
- Postaraj się zrotować łokcie tak, aby znajdowały się bezpośrednio pod sztangą przez cały czas trwania ruchu. Możesz nawet próbować wcisnąć je w przód przed sztangę podczas ruchu w górę. Jeśli pozwalasz łokciom na to, aby cofały się do tyły, trudniej jest utrzymać klatkę piersiową w górze, w prawidłowej pozycji.
- Utrzymuj ciężar ciała na śródstopiu, a nie na palcach. Możesz zastosować tutaj pewną “sztuczkę”, która polega na uniesieniu dużego palca stopy przed rozpoczęciem przysiadu. Pomoże to przenieść ciężar ciała w tył. Przenoszenie ciężaru ciała na palce może powodować pochylanie się do przodu.
- Kiedy wstajesz z przysiadu mocno napnij nogi i pośladki.
- Podczas wstawania do góry staraj się maksymalnie rozpychać kolana na zewnątrz. Kolana powinny znajdować się w jednej linii z dwoma pierwszymi palcami u stóp. To tak, jakbyś chciał “przesunąć” podłogę stopami.
Powyższe wskazówki nie tylko zapewnią maksymalny rozwój mięśni nóg, ale także zredukują ryzyko kontuzji.
Podobne artykuły:
- Air squat – przysiad
- Problemy z przysiadem – podwijanie się miednicy (butt wink)
- 4 największe mity na temat przysiadów
- Zercher squat – jak poprawnie wykonać przysiad ze sztangą z przodu?
- Błędy w martwym ciągu – ustawienie pleców
Artykuł nie rozróżnia high-bar od low-bar. W przysiadach low-bar zalecane jest pochylenie klatki piersiowej do przodu i patrzenie w ziemie, a nie przed siebie, co właśnie pozwala ułożyć klatkę pod odpowiednim kątem do podłoża. Polecam oglądnąć Marka Rippetoe na Yotube, który podkreśla, że pionowe plecy w przysiadzie to największy mit.