Osoby zaawansowane nieustannie poszukują nowych bodźców, aby uniknąć zastoju treningowego, który oznacza katastrofę dla kulturysty. Zdaniem wielu zaawansowanych kulturystów doskonałym sposobem na zwiększenie masy mięśniowej jest wykonywanie programu treningowego opartego na czterech dniach. Poznaj trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych.
Trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych – wprowadzenie
Trening Split 4-dniowy na masę to jeden z najpopularniejszych rodzajów treningowych na siłowni. Masa mięśniowa jest celem niemalże każdej osoby trenującej siłowo. Wyjątkiem są osoby trenujące dynamikę czy siłę, chociaż i u nich efektem ubocznym jest wzrost masy mięśniowej. Nawet najlepszy trening na masę, powinien być oparty na odpowiednio zbilansowanej diecie o dodatnim bilansie kalorycznym. Aby masa mięśniowa zwiększała się, treningi powinny być spersonalizowane i wykonywane w prawidłowy sposób. Należy pamiętać, że mięśnie szybko się przyzwyczajają, dlatego ważne jest ciągłe ich zaskakiwanie w postaci zmiany systemów treningowych, zmiany ćwiczeń, ich kolejności, czy też zmiany ilości powtórzeń i serii.
Trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych – częstotliwość treningowa
4-dniowy trening na masę dla zaawansowanych jest intensywny i wymagający. Wiele osób trenujących na siłowniach chce wykonać niezbędne minimum, aby osiągnąć zamierzone efekty, dlatego trenuje tylko trzy razy w tygodniu. Osiągają przy tym doskonałe rezultaty, mimo niewielkiego wysiłku. Jednak dla szerokiego grona trenujących, trzy dni to znacznie za mało, dlatego też te osoby powinny spróbować zastosować czterodniowy plan treningowy na masę. Zwiększenie ilości treningów w treningu na masę do czterech w tygodniu wpłynie na zwiększenie intensywności treningowej, co może wpłynąć na przyrosty masy mięśniowej.
Trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych – intensyfikacja treningowa
Będąc osobą z długim stażem treningowym, należy podejść profesjonalnie do treningów, diety, suplementacji i regeneracji. Mięśnie po tylu latach ćwiczeń wymagają mocniejszych impulsów, aby rosły, dlatego ważne jest zadbanie o każdy detal. Treningi powinny stać się cięższe i dokładnie zaplanowane. Warto stosować różne metody intensyfikacji treningu, jak np. drop set czy rest pause. Nie należy jednak zwiększać ilości serii w nieskończoność. Na tym etapie czucie mięśniowe jest na znacznie wyższym poziomie, więc w szybszym czasie (przy mniejszej ilości serii) można zmęczyć mięśnie. Warto podejść indywidualnie do każdej partii mięśniowej, ponieważ każda grupa potrzebuje odmiennych bodźców. Należy pamiętać, nie zawsze więcej oznacza lepiej.
Trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych – Split
Trening Split na masę jest jednym z bardziej skutecznych i polecanych systemów treningowych ukierunkowanych na rozwój muskulatury. Program ten opiera się na podziale trenowanych partii mięśniowych w grupy i ćwiczenie ich z większą objętością na osobnych jednostkach treningowych. Takie działanie ma na celu ukierunkowanie intensywności treningowej na poszczególne mięśnie na danym treningu. Pozwala to efektywniej ćwiczyć dane grupy mięśniowe, a zarazem wydłuża czas ich regeneracji do kolejnej jednostki treningowej ukierunkowanej na ową grupę mięśniową. Dlatego ważne jest odpowiednie połączenie partii mięśniowych w dane jednostki treningowe.
Wykonanie treningu np. na triceps przed treningiem na klatkę piersiową może negatywnie wpłynąć na efekt treningu mięśni piersiowych, ze względu na to, że mięśnie trójgłowe, pełnią rolę pomocniczą w tych ćwiczeniach. Trening Split 4-dniowy, jak sama nazwa wskazuje, narzuca podział partii mięśniowych na cztery jednostki treningowe. Osoby zaawansowane mogą podzielić całe ciało na dwie jednostki treningowe i trenować poszczególne grupy mięśniowe dwa razy w tygodniu. Kluczowe jest trenowanie systemem 2:1:2:2, czyli dwa dni treningowe, dzień przerwy, dwa dni treningowe i dwa dni przerwy. Taki program pozwala na wyciągnięcie maksimum korzyści z ciężkich treningów.
Trening na masę 4 razy w tygodniu dla zaawansowanych – Push Pull
Powszechnie znanym i coraz częściej stosowanym systemem typu Split jest system treningowy Push Pull. Oparty jest on o podział trenowanych mięśni względem pełnionych przez nie funkcji. Jednego dnia treningowi poddane zostają mięśnie, których praca polega na „wypychaniu” ciężaru, natomiast na kolejnej jednostce treningowej ćwiczone są grupy mięśniowe odpowiedzialne za „przyciąganie” obciążenia. Podczas treningu Push trenowane są takie partie jak:
– mięśnie klatki piersiowej,
– mięśnie naramienne (akton przedni i boczny),
– mięśnie trójgłowe ramienia,
– mięśnie czworogłowe ud,
– mięśnie trójgłowe łydki.
W trakcie treningu Pull należy wykonywać ćwiczenia na takie mięśnie jak:
– mięśnie grzbietu,
– tylny akton mięśni naramiennych,
– mięśnie dwugłowe ramienia,
– mięśnie dwugłowe ud,
– mięśnie brzucha.
Stosując ten system, zalecane jest, aby osoby zaawansowane wykonywały po dwa zestawy treningowe Push i Pull w tygodniu, wykonywane naprzemiennie np. treningi Push w poniedziałki i czwartki, natomiast treningi Pull we wtorki i piątki. W przypadku, gdy celem jest masa mięśniowa, należy stosować odpowiednią dietę o dodatnim bilansie kalorycznym oraz skupić się na treningach wielostawowych z wykorzystaniem wolnych ciężarów.
Podobne artykuły:
- Trening Push Pull dla początkujących
- Trening na rzeźbę dla średnio zaawansowanych
- Trening na masę dla średnio zaawansowanych
- Trening Split vs. Push Pull
- Trening Split dla początkujących