Nie pozwól, żeby nieprawdziwe informacje odstraszyły Cię od treningu, jaki chcesz wykonywać. Mity i bezpodstawne stwierdzenia nie powinny mieć wpływu na podjętą przez Ciebie decyzję. Dowiedz się, co mówi nauka na temat damskich ćwiczeń z ciężarami i nie daj się zwieść przypadkowym stwierdzeniom. Nie wysłuchuj kolejnych stwierdzeń samozwańczych ekspertów i rozpocznij świadomą przygodę z treningiem siłowym. Poniżej obalamy mity dotyczące kobiet i treningu z ciężarami.
1. Kobiety nie powinny ćwiczyć jak mężczyźni
Prawda: Kobiety powinny ćwiczyć jak chcą
Nie do końca wiadomo, co miałoby oznaczać trenowanie jak mężczyzna. Czy martwy ciąg jest męski? Nigdy czegoś takiego nie powiedziano. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do tego, by kobieta wykonywała wszystkie ćwiczenia siłowe. Być może jest grupa kobiet, które nie powinny robić danych pozycji, ale nie ze względu na to, że nie sprostają wyzwaniu, a ze względu na fakt, że mijałoby się to z ich celami treningowymi. Jeśli jednak chcesz pracować nad bicepsem – rób to! Ważne byś określiła, czy uzyskany przez ćwiczenia efekt będzie zgodny z tym założonym. Jeśli głównie chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, dobrze byłoby ograniczyć typowy, zaawansowany trening siłowy.
2. Wszystkie kobiety chodzą na siłownię, żeby schudnąć
Prawda: Każda z kobiet ma inny cel chodząc na siłownię
Nie wszyscy ludzie, jak i nie wszystkie kobiety, chcą wyglądać tak samo. Jedne chodzą na siłownię po to, aby poprawić kondycję, inne ze względu na zdrowie, kolejne by zgubić zbędne kilogramy, a jeszcze inne żeby uzyskać siłę i wyrzeźbić ciało. Właśnie z tego względu tak ważne jest dobranie treningu do swoich oczekiwań. W końcu trenując trójbój siłowy, nie będziesz wykonywać tych samych ruchów, co koleżanka chodząca na fitness dwa razy w tygodniu.
3. Kobiety potrzebują specjalnego białka
Prawda: Białko jest białkiem
W przypadku białka serwatkowego kobiety mogą korzystać z tego samego produktu, co mężczyźni. Skład jest taki sam w obydwu przypadkach, a różnicę stanowi jedynie różowa etykieta. Nie ma się co obawiać, że po jego stosowaniu zaczną rosnąć włosy na klacie. Jedyne różnice będą stanowiły receptury poszczególnych firm, w których znajdziemy zróżnicowane ilości węglowodanów, ewentualnej laktozy i alergenów. Jednak te niuanse nie mają nic wspólnego z płcią, do której produkt został skierowany.
4. Podnoszenie ciężarów jest niebezpieczne
Prawda: Podnoszenie ciężarów może być niebezpieczne
Sugestie o dodaniu podnoszenia ciężarów do planu treningowego zazwyczaj kończą się odradzaniem z uwagi na niebezpieczeństwo. To z kolei jest takie samo jak w przypadku uginania rąk ze sztangielkami. Wszystko zależne jest od techniki ruchu. Trzeba ją ćwiczyć zanim przejdziemy do pracy z dużymi ciężarami. Jeśli nie wiesz jak zacząć – poproś o pomoc trenera, próbuj z lekkimi przedmiotami, choćby z rurką PCV.
5. Trening z ciężarem powoduje męski wygląd
Prawda: Trening z ciężarem buduje mięśnie i spala tłuszcz
Ogromna ilość badań wskazała, że kobiety używające obciążenia w treningu są szczuplejsze, silniejsze i zdrowsze od tych, które nigdy nie miały z nim styczności. To, co trening oporowy zrobi z Twoją sylwetką jest zależne od Ciebie, Twojej diety i Twojego DNA. Nawet w świecie sportu możemy zaobserwować zróżnicowane sylwetki – od tych atletycznych, przez muskularne i smukłe. Końcowy wygląd będzie zależny od używanych obciążeń, powtórzeń, intensywności, jedzenia, reżimu treningowego i wielu innych czynników.
6. Kobiety nie powinny brać kreatyny
Prawda: Kreatyna produkowana jest naturalnie w organizmie
Dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o procesach chemicznych organizmu, kreatyna jest produktem spożywanym wyłącznie przez ogromnych kulturystów. Tymczasem organizm produkuje ją we własnym zakresie. Bierze udział w procesie wykorzystywania energii, wpływając na krótkie ćwiczenia o wysokiej intensywności. W przypadku zaawansowanego treningu – kilka razy w tygodniu, spożywanie kreatyny (także przez kobiety) jest wskazane, bowiem organizm nie produkuje wystarczających jej ilości. Zaletą jest utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Wadą może okazać się nieznaczne przybieranie na wadze spowodowane zwiększoną ilością wody w mięśniach.
7. Bieżnia jest wszystkim, czego potrzebujesz
Prawda: Kobiety również powinny podnosić ciężary
Nawet jeśli chcesz być profesjonalną biegaczką, musisz ćwiczyć z obciążeniem. Badania wykazały, że pomaga to zwiększyć możliwości aerobowe organizmu, a trening cardio nie jest jedynym słusznym w budowaniu kondycji. Wszystko spowodowane jest tym, że równomierny wysiłek biegowy nie pozwoli Ci zbudować wytrzymałości i zbalansować ciała. Co więcej, trening siłowy jest w stanie wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej nawet do 5 – 6%.
8. Bycie chudym jest etapem końcowym każdego
Prawda: Proces działa zróżnicowanie u każdej kobiety
Nawet zawodowi sportowcy nie są chudzi przez cały rok, a głównie wtedy, gdy przygotowują się do zawodów. U większości niesamowicie szczupłych kobiet, sylwetka jest zasługą hormonów, nie samych ćwiczeń. Jeśli chcesz odsłonić swoje mięśnie brzucha – zastosuj odpowiednią dietę i trening. Nie zapominaj, że proces może trwać 6 tygodni, a może też rok, w zależności od indywidualnych zdolności Twojego organizmu.
Podobne artykuły:
- 8 powodów, dla których kobiety powinny podnosić ciężary
- 3-dniowy plan treningowy dla kobiet na sexy ciało
- Kreatyna a kobiety – jakie są korzyści i zagrożenia?
- Plan treningowy dla kobiet na siłę
- 5 mitów na temat odchudzania kobiet
Bardzo ważny artykuł, należy przesłać go każdej kobiecie, która marzy o pięknej sylwetce, a nie zna się w tym temacie myśląc, że zaczynając ćwiczyć z wolnym ciężarem będzie miała takie mięśnie jak facet.
Pamiętajcie dziewczyny, że genetycznie nie jesteście w stanie zdziałać tego co faceci.
Co do białek tak samo, nie piorą mózgu, oczywiście najlepiej skonsultować z osobą , która się na tym zna a w sklepach z odżywkami nie brakuje tego typu osób, która wytłumaczy różnice między frakcjami białek itd.
Zatem dziewczyny do dzieła, robimy piękną sylwetkę również na wolnych ciężarach, a nie tylko na orbitreku.