Kwas asparaginowy jest aminokwasem dwukarboksylowym. Ten związek organiczny działa na receptory NMDA (N-methyl D-aspartate), zwiększając napływ wapnia do neuronów. Nam kojarzy się przede wszystkim jako kwas D-asparaginowy, czyli DAA. Jednak to kompletnie jego inna postać. Dowiedź się czym jest kwas asparaginowy!
Czym jest kwas asparaginowy?
Kwas asparaginowy to aminokwas dwukarboksylowy. Ma duży wpływ na neurony, ponieważ pobudza je i ułatwia tworzenie się śladów pamięciowych. Dzięki temu ułatwia uczenie się i poprawia koncentrację. Posiada też właściwości anaboliczne, gdyż wzmaga wydzielanie hormonu wzrostu oraz insuliny i glukagonu. Stosuje się go bardzo często w leczeniu wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. Jego dawka lecznicza wynosi średnio od 3 do 5 g na dobę. Na rynku dostępny jest także pod postacią preparatów z magnezem.
Ponadto kwas asparaginowy wchodzi w skład aspartamu, stanowi 40% jego zawartości. Nadmiar tego kwasu spożyty pod postacią tego popularnego słodzika jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Ważne jest, aby nie spożywać aspartamu oraz wolnej postaci kwasu asparaginowego w zbyt dużych ilościach, ponieważ nadmiar neuroprzekaźnika jakim jest kwas asparaginowy może spowodować śmierć neuronów.
Kwas asparaginowy – działanie
Działanie kwasu asparaginowego uzależnione jest w dużej mierze od postaci w jakiej będzie przyjmowany. W normalnych warunkach zwiększa napływ wapnia do mózgu i dzięki temu sprawia, że nasza koncentracja oraz zdolności psychiczne polepszają się. Z drugiej strony przy nadmiernym spożyciu w postaci wolnej może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń neuronów.
W takiej postaci, czyli niezwiązanej z białkami, zwiększa poziom asparaginianu i glutaminianu w osoczu krwi. Nadmiar tych dwóch związków będących neurotransmiterami powoduje zbyt duży napływ wapnia do komórek mózgowych, co z kolei przyczynia się do powstawania wolnych rodników i zabija komórki mózgowe.
Kwas asparaginowy – występowanie
Jako aminokwas endogenny kwas asparaginowy jest biosyntezowany przez nasz organizm. W dużych dawkach możemy go znaleźć w odżywkach białkowych oraz suplementach aminokwasowych. Możemy także znaleźć go w preparatach mineralnych, t.j.: asparaginian magnezu bądź cynku, w aspartamie, a także w formie kwasu D-asparaginowego, czyli DAA. Badania wykazują jego wpływ anaboliczny na organizm. Spowodowane będzie to uwalnianiem hormonu wzrostu, insuliny oraz testosteronu.
Kwas asparaginowy – skutki uboczne
Przyjmowanie dużych ilości kwasu asparaginowego w wolnej postaci może skutkować problemami z pamięcią, uszkodzeniami mózgu, demencją oraz stwardnieniem rozsianym. Co więcej, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia: problemów hormonalnych, epilepsji, choroby Alzheimera, utraty słuchu i choroby Parkinsona. Mniej groźne objawy i skutki uboczne stosowania kwasu asparaginowego to m.in.: migreny, depresja, nudności, przewlekłe zmęczenie oraz napady lęku.
Kwas asparaginowy – podsumowanie
Kwas asparaginowy jako neuroprzekaźnik, z jednej strony może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm, z drugiej strony jest w stanie wyrządzić krzywdę. DAA stosowane racjonalnie jako suplement (np. DAA Ultra Power, 100% D.A.A.) , ma na celu podniesienie poziomu testosteronu i przyśpieszenie budowania masy mięśniowej. W postaci wolnej, która występuje m.in. w aspartamie, będzie dla nas bardzo niebezpieczny. Warto zdać sobie sprawę, że to dawka i forma czynią z kwasu asparginowego truciznę. Dlatego zwracajmy uwagę na to co suplementujemy.
Podobne artykuły:
- DAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Leucyna – działanie, dawkowanie i skutki uboczne
- Kiedy brać kwas foliowy?
- Omega 3, 6, 9 – czym są i czym się od siebie różnią
- Kwas ursolowy na masę mięśniową? Opinie, właściwości, działanie
Nareszcie! Szukałem czegoś o szkodliwych skutkach przyjmowania aspartamu bo usłyszałem cośtam od teoretyków spiskowych i wygląda na to, że nie kłamali. Autor zapomniał jeszcze dodać, że w postaci aspartamu powoduje także raka mózgu. Dlatego właśnie sportowcy na diecie powinni unikać napojów słodzonych aspartamem, gdyż znacznie
Świetny artykuł! Szukałam rzetelnej informacji i się nie zawiodłam