Izoleucyna należy do grupy aminokwasów rozgałęzionych stosowanych zazwyczaj jako ich kompleks pod postacią BCAA. Aminokwas ten nieco różni się od swoich pobratymców jakimi są leucyna i walina. Dowiedź się czym jest izoleucyna, jakie właściwości i funkcje posiada oraz gdzie występuje!
Izoleucyna – właściwości
Izoleucyna jest izomerem leucyny będącym pochodną pirogronianu. Aminokwas ten należy do grupy aminokwasów egzogennych o łańcuchach rozgałęzionych, popularnie znanych jako BCAA. W skład owej grupy wchodzą również takie aminokwasy jak walina i leucyna.
Aminokwasy te pełnią istotną funkcję energetyczną, dzięki której sportowiec jest w stanie zabezpieczyć mięśnie przed ich rozpadem. Proces ten polega na wykorzystaniu podczas wysiłku w pierwszej kolejności cukru krążącego we krwi. W sytuacji gdy owego cukru już zabraknie, organizm chcąc uzyskać dodatkowe źródło energii, zaczyna korzystać z zapasów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie. W sytuacji gdy węglowodanowe zasoby zostaną znacznie uszczuplone, organizm chcąc kontynuować wysiłek, jest zmuszony do wykorzystania energii jaką może uzyskać z tkanki mięśniowej. To właśnie w takiej sytuacji organizm pobiera z mięśni aminokwasy BCAA, które mają zdolność do przekształcania się w glukozę w procesie glukoneogenezy, dzięki której organizm jest w stanie kontynuować wysiłek.
Chcąc zapobiec katabolizmowi mięśniowemu warto zastosować suplement zawierający izoleucynę, leucynę i walinę. Suplementacja, np. BCAA Combo, Amino 4500, czy BCAA G-Force, pozwoli wykorzystać dostarczone z zewnątrz aminokwasy zamiast własnych. Izoleucyna posiada podobne działanie do kwasu 3-hydroksy-3-metylomasłowego. Bierze ona udział w hamowaniu szkodliwych reakcji katabolicznych, a także stymuluje reakcje anaboliczne. Dodatkowo izomer leucyny wspomaga proces syntezy protein w tkance mięśniowej oraz w wątrobie.
Aminokwas ten pełni również istotną rolę w regenerowaniu tkanek. Właściwość ta jest bardzo przydatna w przypadku wystąpienia kontuzji bądź choroby, w wyniku której organizm z powodu osłabienia i zmęczenia, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Suplementacja izoleucyną powoduje złagodzenie negatywnych objawów.
Funkcje izoleucyny
Izoleucyna pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji:
– przyspiesza regeneracje mięśni, tkanek, skóry oraz paznokci,
– wspomaga gojenie się ran,
– bierze udział w procesie krzepnięcia krwi,
– jest aminokwasem biorącym udział w regulacji poziomu cukru we krwi,
– jest niezbędnym składnikiem w syntezie hemoglobiny,
– wpływa na efektywność produkcji hormonu wzrostu,
– wpływa na rozwój masy mięśniowej poprzez wspomaganie syntezy białek w mięśniach i wątrobie
– pomaga przeciwdziałać i walczyć z chorobami takimi jak: fenyloketonuria, zespół wyniszczenia ponowotworowego, choroba syropu klonowego czy dyskineza późna,
– bierze udział w detoksykacji odpadów azotowych.
Nadmiar i niedobór izoleucyny
Zbyt duża ilość izoleucyny wpływa na obniżenie aminokwasu zwanego tyrozyną, która ma znaczny wpływ na funkcjonowanie dopaminy wpływającej pozytywnie na samopoczucie. Tak więc nadmiar izoleucyny może spowodować:
– depresję,
– apatię,
– zmęczenie
– przygnębienie.
Nadmiar izoleucyny może przyczynić się także do zwiększenia częstotliwości oddania moczu, nadciśnienia, niestrawności, odruchów wymiotnych oraz zaczerwienienia twarzy. Natomiast niedobór izoleucyny występuje tylko w przypadku niedoboru białka w diecie, a jego objawy bardzo często przypominają objawy hipoglikemii.
Objawami zbyt niskiej podaży izoleucyny są:
– zwiększenie uczucia senności i zmęczenia wskutek ciężkiego treningu.
Występowanie izoleucyny
Izoleucyna jest aminokwasem występującym w produktach zwierzęcych bogatych w:
– białko ( jajka, ryby, mięso, produkty mleczne)
– w takich produktach jak: migdały, ziarna sezamu, soczewica, żelatyna, dynia, mak i orzeszki ziemne.
Izoleucyna – dawkowanie
Ze względu na swoje właściwości zaleca się stosowanie izoleucyny 2-3 razy dziennie w dawkach 2-5 g. Chcąc wykorzystać jaj właściwości anty-kataboliczne, zaleca się stosowanie jej przed treningiem, zaraz po nim oraz przed snem. Zalecane jest, aby dozować aminokwasy BCAA w proporcji 2:1:1, czyli na dwa gramy leucyny przypada jeden gram izoleucyny i jeden gram waliny.
Podobne artykuły:
- BCAA – jak długo można brać aminokwasy?
- BCAA – działanie, dawkowanie, opinie
- Aminokwasy rozgałęzione – jaki stosunek BCAA jest najlepszy?
- Aminokwasy rozgałęzione BCAA – jak wspomagają budowę masy mięśniowej
- L-leucyna – co to jest, działanie, właściwości, dawkowanie
L izoleucyna jest także składnikiem emolientów drugiej generacji.