WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować

Napój izotoniczny homemadeW trakcie aktywności fizycznej ogromna liczba wody zostaje wydalona z organizmu. Poza płynami w trakcie treningów, organizm pozbywa się również bardzo ważnych składników mineralnych, wśród których można wymienić sód, chlor, potas, magnez, a także wapń, wydalane są oprócz tego witaminy. Wszelkie ubytki płynów mogą jednak zostać uzupełnione w bardzo szybkim czasie, jaki jest na to sposób? Napój izotoniczny, to rozwiązanie z którym powinien zapoznać się każdy sportowiec. Izotonik odpowiada za uzupełnienie niedoboru płynów, czy jest on wolny od wad oraz czy może z niego korzystać każdy?

 

Czym jest izotonik?

Izotoniki to płyny posiadające jednakowe stężenia (osmolalność) jak płyny ustrojowe znajdujące się w organizmie ludzkim. Napoje izotoniczne składają się z wody oraz pożądanych minerałów, a także węglowodanów, niektóre zostają wzbogacone także o witaminy. Jest to związane z tym, że ich ciśnienie jest niemalże takie samo jak ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Napój izotoniczny domowy odpowiada przede wszystkim za niemalże ekspresowe nawodnienie organizmu, daje możliwość na zachowanie właściwego stężenia składników mineralnych oraz organizmów znajdujących się w ludzkim organizmie.

Napoje dzielą się na hipotoniczne oraz hipertoniczne. Napoje hipotoniczne to chociażby woda. Stężenie składników mineralnych, które znajdują się w wodzie nie jest tak duże jak ma to miejsce w przypadku płynów ustrojowych. Wśród cech specyficznych wody należy wymienić szybkie wchłanianie, jednakże nie ma ona możliwości na uzupełnianie niedoborów energii. Z kolei napoje należące do drugiej grupy to chociażby soki. Mają one składniki mineralne oraz węglowodany przewyższające te, które występują we krwi. W związku z tym soki nie są rekomendowane jako napoje nawadniające, jednakże mają one możliwość na ekspresowe uzupełnianie niedoborów energii w formie węglowodanów.

 

Napoje izotoniczne – z czego się składają?

Napój izotoniczny to przede wszystkim woda. To dobry moment, żeby zaznaczyć, że nawet stosunkowo małe odwodnienie może się okazać tragiczne w skutkach dla człowieka. Kiedy straci się ilość wody będącą równą 5% masy ciała oznacza to utracenie wydolności organizmu o 30%.

Domowy izotonik to również sód. Jest to jednoznaczne z jego właściwościami wchłaniającymi, a także możliwością zachowania równowagi elektrolitów, a także zachowania właściwej temperatury ciała. Napój izotoniczny ma w sobie również potas, który występuje w dużej ilości procesów koniecznych do właściwego działania układu mięśniowego oraz nerwowego.

Naturalny izotonik posiada magnez i wapń, odpowiadają one za właściwe funkcjonowania układu mięśniowego oraz nerwowego. Magnez bierze udział w zachowaniu odpowiedniej temperatury organizmu.

Przepis na napój izotoniczny zawiera również węglowodany, przede wszystkim takie, które zostają bez większych problemów przyswojone przez organizm. Dzięki nim człowiek ma więcej energii oraz jest w stanie wykonywać wysiłki, które w normalnych warunkach przekraczają jego możliwości. Węglowodany połączone z sodem odpowiadają za wchłanianie wody.

 

Skąd się bierze zmęczenie?

W trakcie wysiłku fizycznego organizm stopniowo traci wodę, ciało przegrzewa się, a z kolei nagromadzone węglowodany zostają wykorzystane. W związku z tym człowiek czuje się zmęczony. Izotonik odpowiada za opóźnienie uczucia zmęczenia, co odbywa się, dzięki energii uzyskiwanej z węglowodanów oraz uzupełnianiu wydalanej wody.

 

Napoje izotoniczne – dla każdego?

Płyny wypijane przez osoby trenujące różnią się między sobą i są one związane z typem oraz intensywnością aktywności, którą wykonują.

Kiedy trening polega na intensywnym obciążeniu, które jednak nie jest dłuższe niż godzina (mowa o aerobiku, pływaniu, bieganiu itd.) niezbędne jest  uzupełnienie tylko i wyłącznie płynów. To dobry moment, żeby spożyć herbatę, wodę oraz sok wymieszany z wodą. Naturalny izotonik nie musi zostać wypijany.

Jednakże, kiedy aktywność fizyczna trwa od godziny do trzech godzin (mowa między innymi o piłce nożnej, bieganiu na długie dystanse itd.) niezbędne jest zarówno uzupełnienie wody, jak i węglowodanów. Izotonik domowy sprawia, że organizm nie odwadnia się, nie następuje przegrzanie oraz poziom energii pozostaje na właściwym poziomie. Kiedy w organizmie wystąpi niedobór węglowodanów jest to jednoznaczne z gorszą formą.

W przypadku, kiedy aktywność fizyczna przekracza trzy godziny (chociażby udział w maratonach) niezbędne jest uzupełnienie płynów, węglowodanów oraz elektrolitów, mowa chociażby o sodzie.

Należy zwrócić uwagę, że izotonik nie jest przeznaczony dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy, a ich aktywność fizyczna nie przekracza jednej godziny. Jest to ściśle związane z tym, że organizm zacznie używać energii uzyskanej z węglowodanów występujących w napoju, a nie spalać rezerwy zgromadzone w organizmie w formie tkanki tłuszczowej.

 

Zwracaj uwagę jak pijesz

Naturalny izotonik musi zostać również przyjmowany w odpowiedni sposób. Kiedy wykonuje się ćwiczenia, napój powinien zostać dostarczany do organizmu powoli, w małych ilościach. Łapczywe picie mające na celu zaspokojenie pragnienia nie wchodzi w rachubę. Izotonik domowy nie może być zimny, jednakże poleca się jego spożywanie, kiedy pozostaje delikatnie schłodzony. Jeśli izotonik jest ciepły, będzie on zalegał w żołądku dłużej niż powinien.

 

 

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *