WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Trening Split vs. Push Pull

Trening Split vs. Push PullZarówno trening Split z podziałem na konkretne partie mięśniowe jak i Push Pull są bardzo popularnymi i efektywnymi metodami układania planów treningowych. Jednak, który z nich będzie lepszy dla Ciebie? Poniżej pomożemy Ci podjąć tą często niełatwą decyzję.

Trening Split z podziałek na partie mięśniowe

Trening Split z podziałem na partie mięśniowe uważany jest tradycyjny trening kulturystyczny. Jego założeniem jest trenowanie każdą grupę mięśniową w ciągu tygodnia w 5-6 sesjach.

Zalety treningu Split

W Splicie z podziałem na partie mięśniowe stosuje się większą różnorodność ćwiczeń, aby zaangażować konkretne mięśnie. Jest to bardzo dobra metoda szokująca mięśnie i zmuszające je do rozrostu poprzez wysoką objętość, w szczególności dla osób, które wcześniej trenowały systemem FBW. Zwiększona objętość i stres metaboliczny prowadzi do większej hipertrofii niż inne rodzaje Splitów. Upewnij się tylko, że posiadasz odpowiednie i solidne podstawy, aby rozpocząć przygodę z takim treningiem.

Wady treningu Split

Ciężko jest wykonywać ciężkie, wielostawowe ćwiczenia bez pełnej regeneracji po poprzednim treningu. Upewnij się, że odpowiednio dbasz o odżywianie (w szczególności podaż białka i węglowodanów), sen i inne ważne czynniki mające wpływ na regenerację. Trening Split z podziałem na partie mięśniowe jest również długi czasowo, co czyni go niepraktycznym dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na ćwiczenia. Ponadto są przeznaczone w zasadzie wyłączeni dla doświadczonych zawodników, a nie dla sportowców innych dyscyplin czy początkujących.

Podział treningu Split

Poniedziałek – klatka piersiowa

Wtorek – plecy

Środa – barki

Czwartek – nogi

Piątek – ramiona + brzuch

Sobota i niedziela – wolne

Trening Push Pull

Push Pull dzieli trening ze względu na rodzaj ruchu. Mięśnie znajdujące się z tyłu są głównie odpowiedzialne za ruch ciągnący (pull), a mięśnie z przodu za ruchy pchające (push). Nogi przeważnie podzielone są zarówno na dzień pull jak i push, choć zdarzają się sytuację kiedy są włączane tylko do dnia pull.

Zalety treningu Push Pull

Trening Push Pull dobrze sprawdzi się u osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Jest to bardzo ekonomiczna metoda i pozwala na elastyczne planowanie. Umiarkowana częstotliwość ruchów jest lepsza do nabywania nowych umiejętności, niż w przypadku Splitu z podziałem na partie mięśniowe.

Wady treningu Push Pull

Trening Push Pull ma nieco ograniczone zastosowanie u sportowców, ponieważ dzieli ciało na mięśnie, które ze sobą współpracują. Push Pull jest również trochę zbyt zaawansowaną metodą dla początkujących, którym zależy na wzroście masy mięśniowej.

Podział treningu Push Pull

Trening 1 Pull: nogi (mięśnie dwugłowe), plecy, bicepsy, tylny akton barków

Trening 2 Push: nogi (mięśnie czworogłowe), klatka piersiowa, tricepsy, barki

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Panowie ,
    pytanie bo do tej pory robiłem split 3x w tyg ale intensywny czyli 2 partie po 4-5 ćwiczeń , chce przejść na P&P żeby zmienić bodzce , teraz pytanie bo też bedzie 3 razy więc push,pull,push itd więc wypadną 2 x jedne treningi i czy lepeij zrobić np . pon-barki tył ,a piątek przód i bok czy lepiej pon-przód i tył a pt -bok ? i to samo z klatka ,jeden trening np wszystko na płasko a następny wszystko na skosie?

    1. Barki dzielisz na push i pull. Przy push robisz akton przedni i boczny a przy pull tylko tylni. Z klatką to raczej starałbym się robić na każdym treningu na ławce poziomej, skośnej i jakieś ćwiczenie rozciągające typu rozpiętki itp.

  2. Testuję od kilku dni Push Pull Legs. Nogi mam w tym treningu na 3 Dzień, później przerwa i od nowa. Zobaczymy jak się sprawdzi;)

  3. Polecam trening push pull według mnie lepsze efekty niż na splicie, którym zaczynałem. Wzrost siły oraz wzrost mamy mięśniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *