Która sztuka walki jest najskuteczniejsza?
Sztuki walki weszły na stałe do grafików wielu klubów sportowych w Polsce, zyskując z roku na rok coraz większą popularność. Nowe pokolenia sportowców szkolą się w egzotycznych dyscyplinach i sprawdzają swoje umiejętności na różnego rodzaju turniejach i mistrzostwach. Jednak jeszcze nigdy zawodnicy 8 różnych sztuk walki nie spotkali się podczas jednego turnieju w klatce MMA i nie toczyli między sobą pojedynków! Takie walki możecie zobaczyć tylko w player.pl, w programie „1 na 1. Walka na style”. Zawodnicy 8 dyscyplin zmierzą się ze sobą na trzech etapach turnieju – zwycięży jeden, a nagrodą dla niego będzie udział w profesjonalnej gali X-CAGE!
Sztuki walki prezentowane w programie to: brazylijskie jiu jitsu, boks, muay thai, sanda, sumo, judo, karate, taekwondo.
Zawodnik brazylijskiego jiu jitsu (BJJ) stara się sprowadzić przeciwnika do parteru, unieruchomić go i wykonać dźwignię bądź duszenie. Mają one zmusić przeciwnika do poddania się
lub w ostateczności pozbawić go przytomności. Walka odbywa się w zwarciu, co znacznie utrudnia sportowcom wykonywanie uderzeń. W boksie z kolei, wykorzystuje się jedynie pięści, zaś muay thai, czyli tajski boks, to walka w klinczu, podczas którego stosuje się uderzenia łokciami i kolanami.
Starochińska sztuka walki sanda, to połączenie kick boxingu i obalenia, w której nie ma technik parterowych. Najwyżej punktowane są: zepchnięcie rywala z maty oraz powalenie go, stąd zawodnicy często korzystają z klinczy, rzutów i podcięć. Wysoko oceniane są również kopnięcia w głowę, bądź w klatkę piersiową.
Innymi, znanymi od wieków, sportami walki są wywodzące się z Japonii sumo, judo czy karate. Pierwszy z nich to rodzaj zapasów, który, jak żaden inny sport, obwarowany jest specjalnym rytuałem. Polega on na przestrzeganiu ściśle określonego trybu życia i treningów zawodników, a także na sposobie rozgrywania samych zawodów. Pojedynek polega na wypchnięciu przeciwnika poza ring (dohyō) lub spowodowaniu, aby dotknął go powierzchnią jakiejkolwiek innej części ciała,
niż podeszwy jego stóp.
Judo, tłumaczone dosłownie, oznacza „łagodny sposób”. Techniki wykorzystywane w tej dziedzinie sportu można podzielić na trzy zasadnicze grupy: rzuty, chwyty oraz uderzenia. W judo sportowym nie stosuje się tej ostatniej. W przeciwieństwie do BJJ, dźwignie zakłada się wyłącznie na staw łokciowy. Karate natomiast oznacza „pustą rękę” i jest techniką samoobrony bez użycia broni. Dozwolone są w nim trzy techniki: kopnięcia, uderzenia i bloki.
Zbliżoną dyscypliną wydaje się być taekwondo, w którym podstawę stanowią: system założeń filozoficzno-moralnych, techniki podstawowe (przede wszystkim nożne) oraz ściśle określone układy formalne, w organizacji ITF jest ich 24 (tul). ITF wyróżnia się możliwością uderzania ubraną w rękawicę pięścią w twarz oraz tzw. lekkim kontaktem – zawodnicy są karani lub dyskwalifikowani za stosowanie zbyt mocnych uderzeń.
Każda ze sztuk walki wykorzystuje inne narzędzia, a zasady w nich stosowane bywają ze sobą sprzeczne. Czy możliwa jest walka zawodników reprezentujących przeciwstawne style? Player.pl zorganizował turniej, który pozwoli odpowiedzieć na odwieczne pytanie: „Która sztuka walki jest najskuteczniejsza?”. Do starcia stanęło 8 utytułowanych zawodników, każdy z nich waży ok. 84 kg i reprezentuje inną sztukę walki. Który z nich pokona wszystkich przeciwników i okaże się najlepszy? Oglądaj „1 na 1. Walka na style” tylko w player.pl!
Sponsorem programu są: portal budujmase.pl i Formotiva, która ufundowała również nagrodę dodatkową dla zwycięzcy wyłonionego w programie – bon o wartości 5 000 zł do wykorzystania na zakup odżywek dla sportowców.
Podobne artykuły:
- Od ilu lat można trenować sporty walki?
- Muay Thai – na czym polega boks tajski i jak zacząć go trenować?
- Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?
- Rodzaje sztuk walki
- Walka z cieniem