Dlaczego Twoje nogi nie są wciąż umięśnione, pomimo ciężkich treningów? Możesz ciągle zmieniać plany treningowe, próbować kolejnych nowych sposobów i metod treningowych – a mięśnie nóg jakby w ogóle nie reagują. Zdarza się, że trudno jest znaleźć konkretną przyczynę takiej sytuacji. Sprawdź więc 7 powodów, przez które Twoje nogi są chude.
Chude nogi – jakie są przyczyny chudnięcia nóg?
Wiele osób trenuje dla poprawy swojej sylwetki. Jednak dla niektórych łatwiej jest powiększyć obwód bicepsa, zbudować mocniejszą klatkę, czy wyrzeźbić brzuch niż umięśnić bardzo chude nogi. Kompleks chudych nóg wraca jak bumerang na różnych forach internetowych – znajdziesz wiele pytań takich jak: “za chude łydki – co robić?”, czy “jak pogrubić nogi?”.
Chude nogi są bardzo częstym powodem kompleksów, a trudności z poprawieniem ich wyglądu niejednego mężczyznę zniechęcają do dalszej walki o swoją sylwetkę.
Co może być przyczyną chudych nóg oraz jak zadbać o tą partię ciała? Sprawdź poniższe wskazówki.
1. Chude nogi? Wprowadzasz niewystarczające zmiany
Im dłużysz jest Twój staż treningowy, tym większego urozmaicenia będziesz potrzebował. W końcu regularne treningi przyzwyczajają mięśnie do wysiłku, a te nie chcą się już tak chętnie i szybko rozrastać jak na początku. Zmiany powinny obejmować nie tylko stosowanie zróżnicowanych ćwiczeń. Co sprawdzi się tutaj najlepiej?
- Zmiana ćwiczenia i schematu powtórzeń.
- Techniki tj. gigant-serie, drop-sety, super-serie, piramidalne powtórzenia itd. mogą one zrobić dużą różnicę w Twoim treningu nóg.
👉Jeśli chcesz mieć plan, który będzie uwzględniał ćwiczenia na chude nogi zaufaj pomocy trenera. Przygotuje dla Ciebie indywidualny plan treningowy oparty także o ćwiczenia na nogi.
2. Twoje nogi nie są silne
Często można spotkać się z opinią, że nogi nie są duże, ale są silne. W praktyce sprawa nie wygląda tak kolorowo. Istnieje grupa ludzi, która pomimo niskiej rozbudowy włókien jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Trzeba najpierw zdefiniować pojęcie silne nogi.
Mówi się, że silny człowiek powinien być w stanie wykonać przysiad z dwukrotnością swojej wagi i zrobić martwy ciąg z ciężarem odpowiadającym 2,5 wagi ciała. Nie ma wielu ludzi na świecie, którzy to potrafią, a ich nogi są szczupłe.
3. Co jest przyczyną chudych nóg? Potrzebujesz większej objętości treningowej
Budując nogi oczywiście powinniśmy robić ciężkie powtórzenia. Jednak nie może to trwać przez cały czas. Badania wskazują, że w wielu wypadkach powinniśmy postawić na zwiększoną ilość powtórzeń z mniejszym obciążeniem.
- Spróbuj przez 3 tygodnie robić 10 serii po 10 powtórzeń z niskim obciążeniem,
- zrób tydzień przerwy i przejdź do większych ciężarów, gdzie wykonasz 10 serii po 6-10 powtórzeń.
- Następnie ponownie zwiększ ciężar i zrób 5 serii po 3-5 powtórzeń.
Taki cykl możesz powtarzać w kółko. Każda z faz wpływa na siłę i układ nerwowy.
4. Chude nogi? Zachowaj podstawy
Maszyny, technologia i szerokie możliwości, jakie oferuje nam profesjonalna siłownia, stanowią znaczne udogodnienie. Nie jest to jednak powód do porzucania podstawowych, standardowych ćwiczeń.
Ćwiczenia na nogi znajdziesz w Atlasie Ćwiczeń BudujMase.pl
Do najbardziej skutecznych, dobrych dla rozbudowy nóg należą właśnie przysiady i martwy ciąg. Oczywiście, każde z tych ćwiczeń ma ogromną ilość wariantów. Te pozwalają aktywować inne włókna mięśniowe – a z tego warto korzystać.
5. Masz kompleks chudych nóg? Za dużo cardio!
Jeśli Twoim celem jest budowanie mięśni, powinieneś ograniczyć cardio do minimum. Nie oznacza to, że należy je porzucić. Cardio pozwala
- bowiem pozwala utrzymać dobrą kondycję,
- spalać tłuszcz poprzez podkręcenie metabolizmu.
Jednak nie każda forma treningu cardio służy przy budowaniu mięśni nóg. W tym wypadku najlepiej jest postawić na trening interwałowy.
- Ten jest krótszy od klasycznego, ciągłego biegania.
- Zbyt długa eksploatacja mięśni przyczyni się do wzrostu ich wytrzymałości, ale nie obwodu.
- Ponadto długie sesje cardio uruchamiają procesy kataboliczne, które redukują zbudowane wcześniej mięśnie.
6. Zbyt niskie spożycie węglowodanów
Przy budowaniu masy mięśniowej węglowodany stanowią klucz do sukcesu.
- Pozwalają wykonywać treningi na wysokim poziomie i pomagają w odpowiedniej regeneracji. Nie należy ich unikać.
- Odpowiednim postępowaniem jest spożywanie węglowodanów prostych zaraz po treningu, a także złożonych w trakcie posiłków w ciągu dnia.
- Jeśli chcesz budować masę mięśniową proporcja węglowodany/białko/tłuszcze powinna być na poziomie 60/30/10. Gdy przechodzisz na redukcję może być ona zmieniona na 40/30/30. Nie są to jednak sztywne ramy, a jedynie podpowiedź od czego zacząć i w którą stronę powinny pójść indywidualne manipulacje przy jadłospisie.
7. Zaniedbujesz łydki
Jeśli nie chcesz, aby Twoje ciało było nieproporcjonalne powinieneś włączyć do planu trening łydek. Jednak kluczowy będzie tu dobór ilości powtórzeń.
- Podczas gdy wykonanie 6-10 przysiadów zajmuje 30-60s, zrobienie 6 wznosów na palcach zajmie 6s. To stanowczo za mało jeśli chodzi o łydki.
- Aby zwiększyć wielkość i hipertrofię mięśni, ćwiczenie powinno trwać ok. 40s. Dlatego łydki powinny być trenowane w przedziale przynajmniej 20 powtórzeń.
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 21.10.2016 r. i zaktualizowany dn. 18.04.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- 5 najgorszych rzeczy podczas budowania siły nóg
- Mity dotyczące treningu siłowego
- Wspięcia na palce jednonóż z hantlami
- Wspięcia na palce jednonóż
- Trening siłowo / aerobowy na spalanie tkanki tłuszczowej
nogi – ten dzień który boli i męczy najbardziej, a efektów prawie nie ma a jak są to i tak niewidoczne na co dzień bo długie spodnie xD
Mo już nic nie pomaga, wkurza mnie jedynie chuda pięta, wszystko ok tylko te pięty, stosowałam już wszystkie możliwe metody i diety i nic, trenuje codziennie po pracy po 3 godziny na chama, jest na to jakieś rozwiązanie???