Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze lub antyutleniacze, to szereg związków chemicznych, które zapobiegają procesom utleniania, a zatem procesom chemicznym, które zachodzą w żywności w trakcie kontaktu z tlenem, wysoką temperaturą, czy też światłem. Działanie antyoksydantów polega na zahamowaniu działania wolnych rodników i w konsekwencji – ochronie komórek. Najbardziej popularne i najszerzej przebadane antyoksydanty to witamina E, witamina C oraz beta – karoten, ale istnieje ich znacznie więcej. Dowiedz się jakie są źródła antyoksydantów w żywności i jakie mają one działanie dla organizmu człowieka.
Antyoksydanty – dlaczego są nam potrzebne?
Wolne rodniki, występujące w każdym organizmie, stają się szkodliwe dla zdrowia dopiero po osiągnięciu nadmiernego stężenia, nazywanego stresem oksydacyjnym. Ilość wolnych rodników w ciele człowieka uzależniona jest od ekspozycji na zanieczyszczenia środowiskowe, dym tytoniowy, promieniowanie słoneczne, ale także od stresu, nadmiernego spożycia alkoholu lub stosowania niewłaściwej diety. Stres oksydacyjny uszkadza komórki naczyń krwionośnych, a także białe krwinki, co w konsekwencji prowadzi do powstawania wielu chorób. Uważa się, że wolne rodniki odpowiedzialne są za szybsze starzenie organizmu, a także powodują rozwijanie:
- miażdżycy
- alzheimera
- nowotworów,
- udarów mózgu
- chorób układu nerwowego
- astmy
- nadciśnienia i zawałów serca
Odpowiednia podaż produktów bogatych w przeciwutleniacze w codziennej diecie jest zatem niezbędna, aby zminimalizować ryzyko wyżej wymienionych schorzeń i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem oraz młodym, promiennym wyglądem. Działanie antyoksydantów można łatwo zobrazować na przykładzie jabłka: jeśli obierzemy owoc pozbawiając go warstwy ochronnej jaką jest skórka, szybko ściemnieje. Dzieje się to właśnie z powodu ekspozycji na tlen i utleniania komórek. Możemy zapobiec temu procesowi, skraplając jabłko sokiem z cytryny, która bogata jest w witaminę C – potężny antyoksydant.
Rodzaje antyoksydantów i ich źródła w żywności
Poniżej lista antyoksydantów oraz wskazówki w jakiej żywności możemy je znaleźć. Staraj się wprowadzać te produkty regularnie do jadłospisu.
- Beta – karoten występujący w żółto – pomarańczowych oraz ciemnozielonych warzywach i owocach; są to m. in. kapusta włoska, liście buraka, szpinak, pietruszka, bazylia, papaja, morela, marchew, ziemniaki słodkie, dynia.
- Witamina C – cytrusy, owoce róży, papryka, warzywa krzyżowe (kalafior, brokuły, brukselka, kapusta).
- Witamina E – oleje roślinne stosowane na zimno, orzechy, zarodki pszenne, szpinak, kapusta włoska, mango, owies.
- Tokoferol – orzechy, ziarna słonecznika, soja, kukurydza.
- Selen – cebula, czosnek, grzyby, zarodki pszenne, ryż.
- Luteina – szpinak, kukurydza.
- Zioła (zarówno świeże jak i suszone) – rozmaryn, szałwia, oregano, tymianek, majeranek, gorczyca, imbir, goździki, cynamon, kurkuma, curry, gałka muszkatołowa, kminek, pieprz biały, chili, papryka.
- Katechiny – zielona herbata.
- Likopen – pomidory i przetwory z pomidorów.
- Resveratrol – wino wytrawne czerwone
- Kakao gorzkie i gorzka czekolada
- Owoce – porzeczki, ciemne winogrona, aronia, dzika róża, borówki, gruszki, żurawina, śliwki, jabłka, maliny, jagody, granat, truskawki.
- Pestki i ziarna – słonecznika, soi, sezamu
- Orzechy – pekan, laskowe, pistacje, migdały.
Istnieją również antyoksydanty sztucznie wyprodukowane przez człowieka. W związku z postępem technologicznym, możliwe jest stworzenie tak samo cennych i efektywnych substancji – nazywane są one zatem identycznymi z naturalnymi. Są szeroko stosowane jako dodatki do żywności i są oznaczone w składzie produktu jako E300- E302, E304, E306-E311, E320- E321. Występują w dżemach, kiełbasach, bulionach, olejach i margarynach (aby uniknąć jełczeniu), masłach orzechowych, owocach suszonych.
Zapotrzebowanie na antyoksydanty
Zapotrzebowanie na antyutleniacze wzrasta wraz z wiekiem – im dłuższa ekspozycja na wymienione w artykule czynniki generujące stres oksydacyjny. Ważne jest, aby wraz z procesem starzenia się organizmu, nie tylko zwiększać ilość produktów przeciwutleniających w codziennej diecie, ale też korzystać z całej gamy tych produktów – niestety wino i gorzka czekolada nie wystarczą…
Poważny niedobór antyoksydantów objawić się może poprzez krwotoki z nosa, opuchliznę ciała czy hemoroidy. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy zgłosić się na konsultację do lekarza.
Podobne artykuły:
- Antyoksydanty w diecie – rola, działanie i źródła przeciwutleniaczy
- Które witaminy wzmacniają odporność? Gdzie je znaleźć?
- Beta karoten – czym jest, źródła, działanie, jak suplementować?
- Najlepsze naturalne źródła witaminy C
- Witaminy z grupy B – właściwości i stosowanie podczas treningu
Tajemnica długowieczności!
Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia.
To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska.
Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił.
Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu.
Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość!
Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu.
Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość.
Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu.
Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl