Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów stosowanych przez osoby ćwiczące nie tylko sporty siłowe. Jednak nie występuje jedynie w postaci dodatku do diety. Jest związkiem organicznym naturalnie gromadzonym w mięśniach i ścięgnach, gdzie zapobiega procesom katabolicznym, wspomagając anaboliczne i przyczynia się do rozrostu masy mięśniowej. Kreatyna korzystnie wpływa na poprawę wytrzymałości i siły mięśni szkieletowych.
Stosowanie kreatyny
Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których stosowanie kreatyny może mieć korzystny wpływ na każdego ćwiczącego:
1. Kreatyna wspomaga wydolność i regenerację
Wspomagając się regularną suplementacją kreatyny możemy liczyć na znaczną poprawę procesów regeneracyjnych mięśni i ich wydolności. Wiele zawdzięczamy procesowi odnowy ATP. Dostarczanie kreatyny z zewnątrz, a co za tym idzie większa jej ilość w organizmie, pozwala na skuteczniejsze i szybsze odnawianie cząsteczek energetycznych. Dzięki temu możemy mówić o zwiększonej wydolności, niż w przypadku braku suplementacji.
Kreatyna nie pozostaje bez znaczenia także w procesach regeneracyjnych. Powoduje zdecydowanie lepsze nawodnienie włókien mięśniowych, które będą nie tylko budować tkankę, ale także regenerować mikrouszkodzenia. Uzyskane w ten sposób wodne środowisko jest świetnym polem do zachodzenia szeroko pojętych procesów metabolicznych. Kreatyna z pewnością pomoże nam poprawić nawodnienie mięśni, z którym po ciężkich treningach bywają problemy.
2. Kreatyna wspomaga metabolizm glukozy
Przeprowadzone badania wskazują na to, że kreatyna wspomaga magazynowanie glukozy w postaci glikogenu. Może mieć to ogromne znaczenie w procesie odbudowy zużytych podczas treningu zapasów.
Wykazano także, że po zastosowaniu kreatyny, zwiększa się poziom białka transportującego glukozę do mięśni, co ma bezpośredni związek z jej magazynowaniem.
3. Kreatyna redukuje stres oksydacyjny
Stres oksydacyjny jest zupełnie standardowym zjawiskiem podczas wysiłku fizycznego. Wolne rodniki, jakie w tym czasie powstają, wyłapują potrzebne organizmowi związki, toteż są bardzo niekorzystne nie tylko dla regeneracji, ale ogólnego funkcjonowania ciała. Kreatyna jako związek przeciw utleniający zapobiega tym procesom i sprawia, że dostarczone witaminy i minerały nie zostaną zmarnowane.
4.Kreatyna zwiększa gęstość mineralną kości
Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny jest jednym ze sposobów na poprawienie gęstości kości. Ta z kolei, w obecnych czasach jest zmorą nie tylko osób starszych. Osteoporoza związana z utratą wapnia, a także siedzący tryb życia nie sprzyjają mocnym kościom. Badania z zastosowaniem kreatyny, także u osób starszych, wskazują, że trening w połączeniu z suplementacją daje naprawdę dobre efekty. Kości stają się gęstsze, nie są tak łamliwe, a my możemy cieszyć się bezproblemowym wykonywaniem czynności i ćwiczeń.
5. Kreatyna wspomaga funkcjonowanie mózgu
Kreatyna, oprócz mięśni, występuje także w mózgu. Nie są to duże ilości, lecz jej regularne przyjmowanie może przyczynić się do zwiększenia sprawności i szybkości myślenia. Także analitycznego, gdzie – tak jak w mięśniach – zużywana jest energia. Kreatyna może wpływać na obniżenie zmęczenia podczas intensywnego wysiłku umysłowego i pozwoli pracować z taką samą skutecznością przez dłuższy czas.
6. Kreatyna może uchronić przed urazami mózgu
Tutaj sprawa jest nieco kontrowersyjna, bowiem badania były prowadzone na szczurach. Te, które dostawały w karmie kreatynę, wykazywały znacznie mniejsze uszkodzenia mózgu po urazie głowy, niż te z próby kontrolnej (szczury bez dodatku kreatyny w karmie).
Efekty stosowania kreatyny
Kreatyna to chyba najbardziej popularny i najczęściej stosowany suplement diety. Pomaga w budowaniu masy mięśniowej oraz ma działanie anaboliczne. Jest bezpieczna w stosowaniu, przebadano ją pod wieloma aspektami. Łącząc ćwiczenia oraz przyjmowanie kreatyny uzyskujemy lepsze wyniki – przyrost masy mięśniowej oraz siły.
Zobacz: Jak brać kreatynę? Dawkowanie w dni nietreningowe i nie tylko
Podobne artykuły:
- Strategie ładowania kreatyną – co działa najlepiej
- Beta-alanina – 4 sposoby na to, jak może opoźnić zmęczenie mięśni
- Kreatyna a regeneracja – jak kreatyna wspiera regenerację po treningu?
- Kreatyna – dawkowanie, stosowanie, opinie
- Kreatyna a kobiety – jakie są korzyści i zagrożenia?
to prawda z tym mózgiem i inteligencją. stosuję kreatynę bez przerwy od kilku lat i przestałem mieć prawicowe poglądy. polecam
dobre xD
to ja nie wiem co będzie jak z lewicowymi poglądami zacznę brać 😛
Niesamowite, aż mi stanął…
Ja tam nawet doszedłem.