Doba trwa 24 godziny, a Ty twierdzisz, że nie masz czasu na przygotowanie posiłków. Jeśli poprzez dietę rozumiesz spędzanie połowy dnia w kuchni to grubo się mylisz. Sprawdź jak poradzić sobie z tak zwanym „brakiem czasu”.
Brak czasu w 90% jest tylko wymówką, którą powtarzają leniwi. Przykładowy trening trwa średnio 70minut, a przygotowanie posiłków na cały dzień około 40minut. Gdzie zatem znika pozostała część dnia? Najczęściej przed telewizorem lub przy komputerze. W większości przypadków to jest ten rodzaj „braku czasu” na dietę.
Jednak prawda jest okrutna – bez odpowiedniego odżywiania nigdy nie zbudujesz wymarzonej sylwetki. Dieta jest nieodłącznym elementem każdego celu sylwetkowego. Dobrze rozpisany rozkład posiłków pozwoli Ci osiągnąć go w najkrótszym możliwym czasie.
Jak znaleźć czas na dietę? Planuj posiłki
Planowanie posiłków jest bardzo ważnym aspektem podczas trzymania diety – i to niezależnie od tego, czy jesteś na masie, rzeźbie, czy po prostu chcesz schudnąć. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie czasu na bezmyślne stanie przed lodówką i myślenie „co by teraz zjeść” oraz uniknie sytuacji, w których zamiast odpowiednio zbilansowanych posiłków będziesz konsumował tłuste fast foody. Ponadto podczas przestrzegania rozpiski posiłków, zawsze spożyjesz taką liczbę kalorii, jaką masz ustaloną do spożycia w dany dzień.
W zależności od celu – budowanie masy mięśniowej lub redukcja tkanki tłuszczowej, planowanie wygląda tak samo, jednak efekt jest inny.
- Przy zwiększaniu muskulatury musisz spożywać większą ilość kalorii, co oznacza, że już od pierwszego posiłku musisz jeść więcej, aby zdążyć skonsumować całą pulę kaloryczną. Natomiast przy redukcji należy uważać, aby nie spożyć całej możliwej podaży kalorycznej w pierwszej połowie dnia.
- Podczas redukowania masy ciała, gdy ilość kalorii jest naprawdę niewielka – rozplanowanie posiłków na cały dzień jest najlepszym rozwiązaniem, aby nie chodzić głodnym. Wiedz, że dobrze rozpisana dieta redukcyjna, oparta na zdrowych produktach, nie będzie sprawiać Ci męczarni.
Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę
Najlepszym możliwym sposobem jest podzielenie wymaganej ilości kalorii na 5/6 posiłków w równych odstępach czasowych. Oczywiście są sytuacje, w których regularne jedzenie co 3 godziny (np. w pracy) jest niemożliwe. W tym przypadku jest to wytłumaczalne, że nie masz czasu na posiłek.
Jednak w pracy przeciętna osoba przebywa 8 godzin, a wedle prawa posiada przerwę minimum 15 minut dla siebie – w tym czasie zdążysz zjeść nawet spory obiad.
Alternatywą na brak czasu podczas pracy może być szejk, którego przygotowanie i spożycie trwa 5 minut.
Sprawdź: 12 najlepszych szejków potreningowych
Jak pogodzić pracę z dietą?
Jest wiele starych teorii, które brzmią: „posiłki spożywaj w różnych odstępach czasowych (najlepiej co 3 godziny), z równym podziałem makroskładników”. Stąd też wiele osób twierdzi, że są skazane na porażkę, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na tak częste przerwy na jedzenie (przykładowo w pracy).
Jeśli ze względów niezależnych od Ciebie nie jesteś w stanie regularnie spożywać posiłków pamiętaj, że nie dopadnie Cię katabolizm jeśli nie zjesz posiłku o wymaganej godzinie. Uwalnianie makroskładników z pożywienia trwa wiele godzin po zakończeniu jedzenia. Przykładem diety, która na tym opiera swoje założenia jest Intermittent Fasting (IF).
Jeśli nie masz możliwości zjeść w pracy – rozłóż makroskładniki z tego posiłku na pozostałe dania w ciągu dnia. W ten sposób dostarczysz do organizmu wymaganą pulę kaloryczną oraz nie doprowadzisz do spadków.
Jeśli natomiast masz przerwę na kawę – dlaczego by w tym czasie nie wypić szejka, który może Ci zastąpić pełnowartościowy posiłek? Pamiętaj – z każdej sytuacji można wybrnąć!
A może chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem o wiele łatwiej będzie wytrwać na diecie – wspólna motywacja to doskonały sposób na szybkie efekty 🙂
Czy dieta musi być czasochłonna?
Absolutnie nie! Wszystko zależy od tego w jaki sposób podejdziesz do przyrządzania posiłków. Jeśli każdorazowo będziesz chciał przygotować ryż z kurczakiem, co zajmuje około 20 minut, to na same obiady stracisz ponad godzinę.
- Dlatego też najlepszym sposobem jest jednorazowe przygotowanie wszystkich posiłków. Mówiąc w skrócie – stajesz przed blatem oraz kuchenką i szykujesz wszystkie posiłki jednocześnie.
- Jeśli nie masz czasu z rana oraz w ciągu dnia – przygotuj wszystko wcześniejszego dnia na wieczór. Takie przygotowanie zajmie maksymalnie 40 minut (jeśli nie jesteś wybitnym smakoszem).
- Przygotowane dania najlepiej przechowywać w hermetycznie zamykanych pojemnikach. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu, który możesz wykorzystać na przyjemności, a ponadto zjesz to, co powinieneś zjeść!
- Dobrym rozwiązaniem będzie także gotowanie na 2-3 dni oraz rozdzielenie dania głównego na mniejsze porcje. To jeszcze większa oszczędność czasu i pieniędzy – a taką właśnie opcję możesz wykorzystać w swoim planie dietetycznym BudujMase.pl
Niespodziewane wyjście / wyjazd – co w tym przypadku?
Jeśli nagle zdarzyła Ci się sytuacja, w której musisz wyjść na dłuższy, nieokreślony czas, a nie masz przygotowanych posiłków – postaw na zamienniki produktów.
W praktycznie każdym sklepie możesz dostać wafle ryżowe + orzechy + serek wiejski, które mogą zastąpić planowany obiad. Zasada jest prosta – jeśli nie zjesz przykładowego obiadu – zastąp go innym pełnowartościowym posiłkiem.
Przykładów posiłków, jakie możesz komponować jest naprawdę wiele, wystarczy czasami poczytać etykiety gotowych produktów.
Korzystasz z planu dietetycznego BudujMase.pl i nie masz czasu na zakupy? Korzystaj z wymiany dania na inne wykorzystując to, co aktualnie masz w swojej lodówce.
Nie masz czasu na dietę? Koniec z wymówkami!
„Nie mam czasu na dietę” – jest najczęściej wymawiane przez osoby, które nie mają zbyt wielkich ambicji w stosunku do swojego celu. Prawda jest taka, że zawsze znajdziesz więcej wymówek, aby nie jeść prawidłowo.
Jednak jeśli przeanalizujesz te wszystkie wymówki – zdasz sobie sprawę, że są to tylko głupie wymysły Twojego leniwego umysłu. Trening bez diety jest jak samochód bez kół!
Podobne artykuły:
- 9 wskazówek jak szybciej spalić tłuszcz
- Cheat meal (oszukany posiłek) – odskocznia od redukcyjnego rygoru
- Pomijanie posiłków podczas ścisłej diety – czym to grozi?
- Jak znaleźć czas na trening?
- Reverse diet – czyli przejście z redukcji na masę