WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!
białko na masę

W artykule opisano przykładową dietę na przyrost masy mięśniowej dla osoby ważącej 75kg. Przedstawione zostały wyliczenia makroskładników wraz z podziałem na poszczególne posiłki oraz ich przykłady.

Dieta jest dla mężczyzny ważącego 75kg, z dokładnymi cechami:

  • wzrost: 195cm,
  • wiek: 35 lat,
  • trening: 4 razy w tygodniu – podczas wyliczania kalorii, przyjęto współczynnik 1,8 dla pracy wykonywanej w ciągu dnia (oznacza to, że ta dieta została ułożona dla osób którym trudno nabrać masy mięśniowej przy wadze 75kg).

Dieta na masę – podstawowe zasady

Dieta ta może być również wyznacznikiem dla osób o innych proporcjach przy wadze 75kg. Należy jednak pamiętać podstawową informację. Organizmy ludzkie różnią się od siebie, dwie osoby o tej samej wadze mogą mieć inną wymaganą kaloryczność, aby nabierać masę mięśniową.

Przykładowo (dwie osoby o bardzo podobnych parametrach) –  Jedna osoba jeździ autem na siłownię, druga pokonuje ten sam dystans na piechotę (marsz 30minut). Oznacza to że druga osoba spala więcej kalorii w ciągu dnia, dlatego też druga osoba o takich samych parametrach może wolniej nabierać na masie.

  • Przedstawiona dieta stanowi przykład. Nie jest powiedziane, że na każdego będzie to idealna ilość kalorii jaką powinien spożyć. Dieta stanowi tylko wzorzec, którym można się posłużyć, aby sprawdzić swój organizm.
zestaw na masę
  • Do sprawdzania przyrostów posługujemy się wagą (poprzez sprawdzanie przyrostu masy) oraz lustrem (sprawdzamy czy idziemy w dobrym kierunku – czy nabieramy masy mięśniowej).
  • Każdy organizm jest inny! Dla jednej osoby dieta podana w przykładzie będzie perfekcyjną na nabieranie masy mięśniowej, zaś dla innej może być nieodpowiednia.
  • Zamiana produktów. Rozpiska posiłków zawiera przykładowe produkty do spożycia. Produkty można zamieniać na podobne, tylko należy pamiętać o utrzymaniu tej samej kaloryczności i proporcji makroskładników.
Kup Zestaw na masę w sklepie Budujmase.pl

Dieta na masę 75kg – założenia

kalkulator deficytu kalorycznego
  1. Kaloryczność dla mężczyzny o wadze 75kg (CPM): 3000kcal
  2. Ustalona kaloryczność, aby nabierać masy mięśniowej: 3350kcal
  3. Ilość posiłków dziennie: 4

Wylicz swoje zapotrzebowanie korzystając z kalkulatorów:

Kalkulator PPM (podstawowej przemiany materii)
Kalkulator CPM (całkowitej przemiany materii)

Makroskładniki na masę 75kg

  • białko: 2,5g/kg mc = 187,5g = 750kcal
  • węglowodany: 55% = 462g = 1847kcal
  • tłuszcz: pozostała ilość kalorii – 1,12g/kg mc = 83,7g = 753kcal

Zobacz także: Odpowiedni podział makroskładników – obliczanie krok po kroku

A może chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem o wiele łatwiej będzie wytrwać na diecie – niezależenie od tego jakie macie cele.

voucher na plan treningowy i dietę

Przykładowa dieta na masę 75kg

Przykładowy jadłospis w diecie na masę 75kg może wyglądać następująco.

DIETA NA MASĘ 75kgPOSIŁEKSKŁADNIKIMAKROSKŁADNIKI
śniadanie
8:00
chleb żytni z kurczakiem i jajecznicą z pomidorem– 200g chleba żytniego razowego
– 60g piersi kurczaka gotowanej (bez skóry)
– 50g pomidora
– 10g oliwy z oliwek
– 4 jaja
982kcal
białko: 55,2g
tłuszcze: 37,5g
węglowodany: 105,9g
drugie śniadanie
12:00
chleb z szynką i twarożkiem oraz gainer– 200g chleba żytniego razowego
– 40g szynki z indyka
– 50g gainera
– 100g sera twarogowego chudego
– 40g rzodkiewki + szczypiorek
sport definition mass definition
805kcal
białko: 55,8g
tłuszcze: 4,5g
węglowodany: 135,2g
obiad
15:00
kurczak z ryżem i brokułami, winogrona– 150g ryżu białego
– 150g piersi kurczaka
– 20g oliwy z oliwek
– 100g brokuła
– 200g winogrona
1060kcal
białko: 46g
tłuszcze: 26,7g
węglowodany: 158,9g
kolacja
19:00
shake białkowy z bananem i masłem orzechowym– 200ml mleka 0%tł.
– 150g banana
– 25g odżywki białkowej
– 25g masła orzechowego
– 10g miodu pszczelego
trec masło orzechowe
505kcal
białko: 31,1g
tłuszcze: 14,8g
węglowodany: 62g

Dieta na masę – zamienniki posiłków

Produkty zamienne – produkty podane w diecie są tylko przykładowymi jakie można spożywać w danym posiłku. Każdy produkt można zamienić innym o bardzo podobnych proporcjach makroskładników, przykładowo (w przybliżeniu):

  • Białko: 100g mięsa = 160g ryby = 6 białek jaj = 115g twarogu = 30g białka serwatkowego
  • Węglowodany: 100g ryżu = 100gkaszy = 400g ziemniaków = 130g płatków owsianych = 120g makaronu = 180g pieczywa pełnoziarnistego = 100g gainera
  • Tłuszcz: 10g oliwy = 50g awokado = 20g orzechów
mężczyzna z dużymi mięśniami je posiłek na masę

Sprawdź: Tania i łatwa dieta na masę – gotowy jadłospis

Dieta na masę – wskazówki

  1. Nabieranie masy. Jeśli nabierasz na masie mięśniowej stosując się do tej diety, oznacza to, iż pula kaloryczna wyliczona jest odpowiednia dla Twojego organizmu.
  2. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś przybierać szybciej niż 0,8 kg tygodniowo. Jeśli przybierasz szybciej, oznaczać to może, że nabierasz tkankę tłuszczową w zbyt dużych ilościach.
  3. Jeśli nie nabierasz masy mięśniowej przy tej diecie, oznacza to, iż pula kaloryczna wynikająca z wyliczeń jest za mała na Twój organizm. Nie przejmuj się, dodaj 50 – 200 kcal (w zależności od wymaganego efektu) i sprawdzaj postępy. Rób tak, aż do skutku.
  4. Sprawdzanie wagi. Pamiętaj, aby ważyć się tuż po przebudzeniu oraz po skorzystaniu z toalety. Jest to jedyny wiarygodny wynik, jaki możesz uzyskać w ciągu dnia. Pozostałe pomiary na wadze mogą być niewiarygodne. Wpływ na to może mieć między innymi: aktywność fizyczna w ciągu dnia, pełny lub pusty żołądek, ilość płynów wypita w ostatnim czasie. Masę ciała kontroluj co tydzień! Po tym okresie oceń postępy i podejmij odpowiednie kroki opisane powyżej.
  5. Dni treningowe/ nie treningowe. Treningi wykonuj pomiędzy posiłkami, najlepiej między posiłkiem numer 2 a posiłkiem numer 3 (dieta dla osób pracujących rano lub dla osób uczących się). Posiłek drugi zaopatrzony jest w większą dawkę węglowodanów, aby mieć moc podczas treningu, natomiast posiłek trzeci zawiera małe ilości tłuszczy (zalecane po treningu).
  6. Każdy organizm jest inny i potrzebuje różnych odstępów czasowych po spożyciu posiłku, aby komfortowo ćwiczyć, najważniejsze jest jednak, aby utrzymać wymaganą pulę kaloryczną.

Dieta przedstawiona w tym temacie została wyliczona na podstawie artykułu Układanie diety kulturystycznej.


Tekst został oryginalnie opublikowany dn. 25.06.2014 r. i zaktualizowany dn. 11.10.2022 r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
    1. Gainer to połączenie węglowodanów i białka, czyli węglowodany zastąpisz przykładowo: ryżem, kaszą, kuskusem, makaronami, ziemniakami. A białko zawiera się w rybach, mięsie i warzywach.

  1. Za dużo kcal i węgli na tak mała wage. Chyba żeby się zalać jak wieprz… Albo spędzać na siłowni 2.5h. Nie trzeba tyle żreć przy takiej wadze…serio.

    1. Oczywiście, że tak. Zapraszam do kontaktu mailowego ***
      Jestem instruktorem sportów siłowych, dietetyki też trochę liznąłem więc może uda mi się udzielić kilku cennych rad.

    1. Od pory kiedy wstajesz do pory kiedy zasypiasz zmiesz sobie czas i podziel na 5 równych odstępów czasowych. Piewszy posiłek jak wstaniesz

      1. Hehe, na pewno mu pomogłeś, brawo, mnie też takie pytania rozbrajają 😀
        Pamiętaj jednak, że czas się mieRZy a nie mieSZy. Pozdro. 🙂

        Ps. Dieta jak dieta, choć jak dla mnie to mało mięsa, ale to tylko przykład.

  2. Testuje ta diete i zamiast wafli ryzowych zwyklych kupilem dosyc spora ilosc wafli ryzowych z karmelem czy to duzo zmieia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *