WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?

motywacja do diety

Utrzymanie motywacji jest ciężkim zadaniem. Zwykle pojawia się ona dość szybko i ustaje w równie szybkim tempie. Istnieje powiedzenie, że “motywacja pozwala zacząć, a nawyk pozwala wytrwać”. Jest w tym sporo racji. Natomiast co zrobić, aby motywacji do odchudzania lub osiągnięcia innego celu wystarczyło na dłuższy czas?

Co to jest motywacja do diety?

Motywacja do diety jest ściśle związana z celem osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Już sam fakt, że chcesz schudnąć lub zbudować mięśnie jest początkiem zjawiska motywacji.

Istnieją dwa rodzaje motywacji:

  1. motywacja wewnętrzna – związana jest z celem, który sami sobie wyznaczyliśmy, w związku z naszą potrzebą. W tym przypadku utrzymać motywację jest zdecydowanie prościej i łatwiej nam osiągnąć cel.
  2. motywacja zewnętrzna – często związana jest z presją społeczeństwa lub narzuconym celem. Najbliższe otoczenie negatywnie wyraża się o naszej sylwetce lub stylu życia, bądź lekarz narzuca rozpoczęcie odchudzania. Jest to rodzaj motywacji, która dość szybko ulatuje, w związku z czym ciężko ją utrzymać.

Sprawdź także: Jak ułożyć plan treningu i diety? Eksperci BudujMase.pl zrobią to za Ciebie!

Jak motywować się do diety?

plan dietetyczny

Sposobów na motywację jest wiele. W kontekście diety najlepiej sprawdzają się zmiany na wadze oraz w lustrze. W końcu podejmujemy dietę, by poprawić jakość sylwetki.

Dobrymi motywatorami do diet są:

  • regularne pomiary obwodów ciała,
  • niższa waga,
  • lepsze samopoczucie,
  • poprawa sprawności,
  • zwiększenie pewności siebie.

Wraz z utrzymaniem zdrowej diety przyjdzie poprawa komfortu życia, który przełoży się na wiele aspektów. Nie tylko tych dotyczących naszej sylwetki.

1. Motywacja do diety – zmień nastawienie do diety

Pamiętaj, że dieta nie musi być za karę. Taki sposób myślenia sprawi, że motywacja do odchudzania zniknie bardzo szybko.

  • Będąc na diecie możesz przygotowywać sobie posiłki według własnych preferencji pod warunkiem, że wyeliminujesz składniki, które nie do końca wpisują się w założenia dietetyczne.

Staraj się kombinować z przepisami, przyprawami lub poszczególnymi składnikami tak, aby utrzymać motywację do odchudzania.

2. Motywacja do diety – ustaw osiągalny cel i śledź postępy

Wyznaczenie, atrakcyjnego lecz nieosiągalnego celu to prosta droga do tego by motywacja uleciała bardzo szybko. Niestety procesów zachodzących w naszym organizmie nie da się przyspieszyć. Ciężko będzie nam się zmotywować do celu, który z góry jest skazany na niepowodzenie.

Dużo lepiej sprawdzi się jedzenie małą łyżeczką i małe sukcesy, które poprowadzą nas do końcowego celu.

Zestaw na siłownię

zestaw na masę

Zestaw na siłownię
 

Zapisuj swoje postępy i wyciągaj wnioski, być może na pewnym etapie będzie trzeba podjąć działania, które pozwolą wykonać Ci krok na przód.


Ustal cele i śledź postępy razem z naszymi trenerami – 💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

Pamiętaj – każdy organizm jest inny i to co skutkuje u kogoś niekoniecznie musi się sprawdzić u Ciebie.

plany - rejestracja

3. Motywacja do diety – nagradzaj się

Za ciężką pracę należy się nagroda. Jest to dobra zasada, która ułatwi podtrzymanie motywacji dzięki silnej woli. Nagroda za zrealizowanie małego celu może być związana z dietą lub treningiem.

Nowy strój na siłownię, słuchawki, bądź też cheat meal. Tak naprawdę każda nagroda, dzięki której będziesz w stanie znaleźć motywację, sprawdzi się w Twojej drodze po wymarzoną sylwetkę.

Sprawdź także: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal

4. Motywacja do diety – czerp inspirację od lepszych

Każdy z nas chce być jak najlepszy w tym co robi. Efekty są nagrodą za ciężką pracę. Bardzo często to inne osoby, które osiągnęły cel, do którego zmierzamy są dla nas motywacją.

Niekoniecznie źródłem motywacji muszą być gwiazdy sportu z pierwszych stron gazet. Równie dobrze może nim być kolega z dłuższym stażem, który osiągnął cel, który teraz to my sobie wyznaczyliśmy. Środowisko w jakim przebywamy oraz zainteresowania mocno definiują nas jako osoby.

sylwetki ikony sportu

5. Motywacja do diety – spoglądaj w przyszłość

Wizualizuj siebie, gdy już osiągniesz cel. Jest to popularny i sprawdzony zabieg psychologiczny, który znacząco ułatwia dojście do celu. Taka praktyka nie tylko pozwoli utrzymać motywację do odchudzania, ale również uświadomi, że wyznaczony cel jest osiągalny.

To efekt finalny jest największą motywacją, ponieważ dla niego podjęliśmy działania związane z pracą nad własną sylwetką. Staraj się jak najczęściej wizualizować efekty swojej ciężkiej pracy.

Jak nie stracić motywacji do diety odchudzającej?

Motywacja wymaga ciągłej stymulacji. Odpowiada za nią nasza psychika, którą możemy złamać dość szybko w prosty sposób. Wtedy prosta droga do utraty motywacji.

  • Każdy z nas podejmuje aktywność fizyczną w innym celu, w związku z tym możemy mieć do czynienia z innym źródłem motywacji.
  • Natomiast dla większości z nas najlepszym motywatorem są efekty.
  • Warto zauważać te najmniejsze, ponieważ wyraźnie pokazują czy nasza praca idzie w dobrą stronę.

Postaraj się znaleźć motywację, która działa na Ciebie najlepiej i sprawia, że jeszcze mocniej napędzasz się do ciężkiej pracy.

Wpływ nawyków żywieniowych na motywację procesu odchudzania

Nawyki żywieniowe w znacznym stopniu mają wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Bardzo często osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej wagi spożywają słabej jakości żywność, unikają aktywności fizycznej oraz dostarczają zbyt dużą ilość kalorii względem zapotrzebowania.

Zmiana nawyków żywieniowych jest trudna do wykonania, natomiast kluczowa jeśli chcemy by efekty odchudzania były trwałe i zadowalające. Staraj się wdrażać je stopniowo tak, aby nie ucierpiała na tym Twoja motywacja.

Poznaj także: Zdrowe nawyki żywieniowe – czym są i jak je wprowadzić?

plany treningowe budujmase

Brak motywacji do diety – jak przeciwdziałać?

Tak naprawdę sposobów, aby wytrwać w swoich postanowieniach jest wiele. Jedną z podstawowych porad jest podzielenie głównego celu na kilka małych przystanków. Dużo łatwiej utrzymać motywację i pozytywne nastawienie, gdy masz świadomość coraz krótszej drogi do ostatecznego celu.

Na wiele osób pozytywnie wpływa rywalizacja. Znajdź partnera treningowego, z którym będziesz uprawiał dowolną aktywność fizyczną. W ten sposób dużo szybciej i efektywniej osiągniesz wymarzony cel.

Każdy z nas jest inny, co za tym idzie każdy z nas motywuje się w inny sposób. Warto znaleźć własną metodę, aby motywacja do odchudzania finalnie doprowadziła nas do efektu końcowego.


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *